ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY I UCZUCIE ŚWIĄDU – CO MAM ROBIĆ?

Przy atopowym zapaleniu skóry, powinniśmy przywiązywać wielką wagę do ochrony naszej skóry przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niemniej jednak coraz częstszym problemem, który pojawia się zarówno u dzieci jak i dorosłych, dotkniętych tym schorzeniem, jest uczucie świądu.

Zmiana warunków życia, sposobu odżywiania ale także higiena osobista, prowadzą często do wysuszenia i uszkodzenia skóry. Dodatkowo, zazwyczaj też pojawia się uczucie świądu, a zwiększone drapanie, prowadzi podrażnień. Stanowi to szczególny problem dla osób w podeszłym wieku, ponieważ wraz z upływem lat, skóra traci jędrność, a także spada jej zdolność do produkcji wystarczającej ilości sebum.

WSZYSCY MAMY TAKIE SAME PRAGNIENIE… ALE JAKIE?

Sucha, atopowa skóra wymaga od nas dokładniejszej pielęgnacji, niż ta zdrowa. Dlatego trzeba się o nią zatroszczyć i dać jej wszystko, co najlepsze. Odpowiednią pielęgnację zapewni jej Psorioderm żel pod prysznic, który sprawi że po kąpieli, nasza skóra pozostanie odpowiednio nawilżona.

Szczególnie trudny okres dla naszej skóry stanowi zima. Wtedy na ciało nakładamy więcej warstw odzieży, które w kontakcie z naszą skórą mogą wywoływać jej podrażnienie. Najlepiej używać wtedy mleczka do ciała Psorioderm, które już w kilka tygodni przywróci naszej skórze odpowiedni poziom pH.

ATOPIA

Atopowe zapalenie skóry to coraz powszechniejsze schorzenie, które niestety częściej rozwija się u dzieci. Przypadłość jest uwarunkowana osłabieniem systemu odpornościowego, określanego jako atopia. Najbardziej typowymi objawamiintensywnie swędzące i suche zmiany skórne. Skóra się czerwieni, puchnie a w niektórych przypadkach pojawiają się na niej pęcherzyki, łuski, pęknięcia lub strupki. U dzieci występuje przeważnie na całym ciele, u dorosłych zaś na zagięciach skóry, jak zgięcia łokciowe, obszar pod kolanami, na karku i w okolicy oczu.

Jak już wcześniej wspomniano, zmiany pór roku, ale także silny stres mogą nasilić symptomy atopowego zapalenia skóry. W chłodnych miesiącach, swędzenie spowodowane atopowym zapaleniem skóry wpływa na naszą funkcję ochronną skóry. Jest nią bariera naskórkowa, która jest zdolna chronić nas przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami środowiska zewnętrznego. Objawy atopowego zapalenia skóry często pojawiają się w wieku dziecięcym. Warto jednak pamiętać, że leczenie i pielęgnacja jest niezwykle ważna, zarówno w leczeniu małych jak i dużych pacjentów.

Kluczową kwestię w leczeniu tego schorzenia stanowi fakt, jakich kosmetyków używamy. Wśród serii specjalistycznych preparatów Psorioderm i Pezoderm możecie znaleźć produkty bezpieczne zarówno dla dorosłych jak i dla niemowląt, które zostały opracowane specjalnie z myślą o konkretnych potrzebach atopowej skóry.

KAŻDY POTRZEBUJE KĄPIELI

Przy egzemie zasadniczą kwestią w zapobieganiu infekcji jest codzienna, krótka kąpiel. Dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry zaleca się stosowanie specjalnych produktów do mycia, takich jak np. krem do kąpieli Pezoderm. Utrzymuje on naturalne nawilżenie skóry i chroni ją przed alergenami.

Natomiast po myciu polecamy zastosować kosmetyki z linii Psorioderm Sensitive, które przeznaczone są zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Specjalnie opracowany skład doskonale nawilża skórę. Dodatkowo produkty wchodzące w skład serii Psorioderm Sensitive pomagają odbudować uszkodzoną warstwę lipidową naskórka, łagodzą podrażnioną skórę i uśmierzają świąd. Dzięki czemu zagwarantujemy sobie spokojnie przespaną noc, której nie zakłóci uczucie napiętej i swędzącej skóry.

NAWILŻANIE, NAWILŻANIE, NAWILŻANIE

Nawilżanie skóry może złagodzić uczucie świądu, co ma niemałe znaczenie, gdyż konsekwencją nadmiernego drapania jest podrażnienie, które prowadzi do zapalenia naskórka. Pomimo specjalistycznie dobranych, przez naszego lekarza, maści do miejscowego leczenia egzemy, należy pamiętać również o tym, by stale troszczyć się o atopową skórę. Podstawą jej pielęgnacji powinno być nawilżanie, przynajmniej dwa razy dziennie, dzięki czemu wzmocnimy jej funkcje ochronne.

Idealnie do tego celu nadają się produkty Psorioderm Sensitive, które mają w swoim składzie komponenty dobrane z myślą o dzieciach. Zawierają bardzo dużą ilość witamin i efektywnych substancji pochodzenia roślinnego, bogatych w tłuszcze i kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, które zachowują skórę w dobrym stanie i odnawiają oraz wzmacniają jej warstwę ochronną.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski