CHOROBY SKÓRY WYWOŁANE STRESEM

Stres wywołuje szereg mniej lub bardziej poważnych dolegliwości. Należy on do czynników prowokujących cukrzycę, chorobę wrzodową, astmę czy rozmaite choroby skóry.   Obserwujesz wyraźnie pogorszenie stanu swojej cery? Czy podczas przeżywania nerwowej sytuacji, pojawiają się u Ciebie jakiekolwiek zmiany skórne? Poniżej przedstawimy Ci najczęstsze choroby skóry i 7 wskazówek jak złagodzić ich dolegliwości.

Choroby skóry wywołane stresem

Wielu chorobom skóry towarzyszy nieprzyjemne swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienie i ogólne uczucie suchości. Jednocześnie objawem stresu są również pojawiające się na naskórku, plamy. Są one zazwyczaj spowodowane stanem zapalnym skóry lub infekcją. Mogą wskazywać na egzemę, półpasiec i wiele innych chorób, łącznie z łuszczycą.   Zaburzenia hormonalne, które są skutkiem stresu, najczęściej mogą powodować pojawienie się następujących chorób skóry:
 1. Egzemy, na którą w znaczącym stopniu wpływa psychika i oddziałujące na nią niesprzyjające czynniki. Stres to silna reakcja organizmu, która potrafi nadszarpnąć zdrowie psychiczne oraz nasilić tę chorobę.
 2. Łuszczycy, która bardzo często uaktywnia się pod wpływem nerwowej sytuacji. Jednak oprócz tego, że stres  prowokuje wystąpienie tego schorzenia, wyraźnie zaostrza też jego stan zapalny.
 3. Pokrzywki, charakteryzującej się małymi bąblami, opuchlizną czy wysypkami. Choć za przyczynę tej choroby bardzo często uznaje się stres, może ona mieć inne czynniki prowokujące.
 4. Wysypki, która może świadczyć o silnym napięciu emocjonalnym, spowodowanym silnym stresem lub nerwicą.
 5. Według niektórych lekarzy, stres sprzyja także pojawieniu się łojotoku. Jest to stan zapalny skóry, który występuje na owłosionej skórze głowy, twarzy, klatce piersiowej lub w okolicach genitaliów.
Choć nie da się zupełnie wyeliminować stresu z naszego życia, należy jednak wiedzieć jak  sobie z nim radzić. Jeśli regularnie pojawiają się u Ciebie zmiany skórne, to należy zastanowić się nad kwestią tego, czy w odpowiedni sposób radzisz sobie ze stresem. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci złagodzić napięcie emocjonalne, które jest przyczyną wielu schorzeń skóry.

Jak złagodzić zmiany skórne, wywołane przez stres?

 1. Zdrowa dieta bogata w magnez, potas i witaminy grupy B, skutecznie złagodzi zmiany skórne wywołane przez stres. Do swojego jadłospisu powinniśmy włączyć również: pieczywo pełnoziarniste, nabiał, jaja, drób i ryby. Należy pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W tym celu idealnie sprawdzi się kakao jak i zielona herbata, która nie tylko nawodni organizm, ale co więcej, pomoże Ci się wyciszyć i uspokoić.  
 2. Sport potrafi doskonale rozładować nie tylko napięcie mięśniowe, ale również emocjonalne. Dlatego każda aktywność fizyczna to doskonałe rozwiązanie na wszelkie choroby skórne.
 3. Wysokiej jakości naturalne produkty kosmetyczne, ze starannie opracowanym i przyjaznym dla skóry, składem. Naskórek dotknięty jakimkolwiek schorzeniem, bardzo często jest wyjątkowo wrażliwy i wymagający. Dlatego też niezbędna jest regularna, staranna oraz kompleksowa pielęgnacja, która znacząco poprawi wygląd skóry i zlikwiduje skutki stresu. W celu osiągnięcia najlepszych efektów, należy stosować wszystkie kosmetyki wchodzące w skład jednej linii.
 4. Sen, a przynajmniej 7-8 godzin snu, ma zbawienny wpływ na wygląd naszej cery.
 5. Leczenie farmakologiczne zalecane przez dermatologów, którzy jako wykwalifikowani specjaliści potrafią ocenić stan naszej skóry. Efektywność preparatów farmaceutycznych jak również dermokosmetyków, zależy od ich regularnego stosowania.
 6. Rozmowa, czy to z przyjacielem czy z profesjonalnym terapeutą  jest niezwykle przyjemną formą łagodzenia następstw stresu. Cuda mogą zdziałać również techniki relaksacyjne (oddychanie, joga, medytacja). Przekonasz się, że jest to właściwa metoda walki ze stresem i różnymi chorobami skóry.
 7. Asertywność - jak podkreślają psycholodzy, umiejętność mówienia ,,nie’’ potrafi jak nic innego, zredukować skutki napięcia emocjonalnego.  Nauka stawiania granic jest niezwykle potrzebna, aby zapanować nad stresem. Bez wątpienia o wiele lepiej jest nauczyć się mówić ,,nie” niż codziennie spoglądać na chorobowe zmiany skórne i leczyć ich nieprzyjemne dolegliwości.
  Źródło:

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski