Co wywołuje problemy skórne?

Problemy skórne wywołuje szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli już się z nimi borykasz lub twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, zrozumienie przyczyn powstawania chorób skóry jest wręcz nieodzowne. Zaczniemy od przyczyn wewnętrznych, których jest bez liku.

Wewnętrzne czynniki wpływające na kondycję skóry

Dwa elementy, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju problemów skórnych to zmiany poziomu hormonów i praca organów wewnętrznych. Zachwianie gospodarki hormonalnej stoi za szeregiem dolegliwości skórnych. Dlatego też bliżej opiszemy zaburzenia hormonalne i wpływ pracy organów wewnętrznych na wygląd skóry i pojawienie się problemów skórnych.

Gruczoły wydzielania wewnętrznego

Gruczoł tarczycy w ludzkim organizmie odgrywa istotną rolę. Jest to jeden z gruczołów endokrynnych, na którym spoczywa wiele zadań, reguluje on przemianę materii i gospodarkę wapniowo-fosforową. Zaburzenia gruczołu tarczycy mogą mieć różnorodny charakter, ale powodują między innymi pogorszenie kondycji cery, włosów i paznokci. Przy nadczynności tarczycy skóra jest ciepła, spocona, zaczerwieniona i przekrwiona. W niedoczynności tarczycy natomiast skóra jest chłodna, blada, woskowa i przesuszona. Niedoczynność kory nadnerczy sygnalizuje ciemne zabarwienie skóry.

Nieprawidłowa czynność trzustki

Trzustka reguluje przemianę węglowodanową. Choroby trzustki wywołują bardzo silne i uporczywe bóle. Objawem towarzyszącym są również problemy z trawieniem. O problemach z trzustką może świadczyć również zżółknięta skóra. Czynniki prowokujące choroby skóry

Psychosomatyczne choroby i układ nerwowy

Problemy skórne warto rozpatrywać w ujęciu psychosomatycznym tudzież psychodermatologicznym. Psychodermatologia to nowa dziedzina medycyny, która bada zależności między chorobami skóry a kondycją psychiczną pacjenta. Czynniki emocjonalne, takie jak smutek czy stres wywołują i nasilą chorobowe zmiany skórne i stany zapalne skóry, które mogą występować na różnych miejscach ciała. Podrażniona, zaczerwieniona czy łuszcząca się skórą może swędzieć, być napięta, szorstka i wysuszona.  

Zaburzenia trawienia

Zaburzenia układu pokarmowego stanowią dokuczliwą dolegliwość, która uzewnętrznia w postaci problemów skórnych. Skóra może być blada, wysuszona, obrzęknięta, ponadto wyraźnie uszkodzona jest kondycja włosów i paznokci, które są kruche.

Choroby wątroby i nerek

Wątroba pełni w ludzkim organizme wielorakie funkcje. Odgrywa ważną rolę w procesie trawienia i usuwa z organizmu toksyny. Potencjalne  dolegliwości wątrobowe sygnalizują właśnie problemy skórne:
  • Pojawiają się zmiany skórne. Skóra oraz białkówki oczu są zżółknięte, co jest spowodowane tym, że wątroba nie wydala substancji toksycznych z organizmu.
  • Skóra swędzi i jest bardziej wrażliwa. Stan ten często się nasila. Wielokrotnie dochodzi również do wystąpienia stanów zapalnych skóry.

Choroby nerek

Podobnie jak w przypadku wątroby również przy chorobach nerek pojawiają się niepokojące zmiany skórne z powodu gromadzenia się toksyn w organizmie. Rolą nerek jest między innymi wydalanie szkodliwych lub niepotrzebnych substancji z organizmu. Gdy nerki nie pracują prawidłowo, zaobserwujesz rozwój problemów skórnych w postaci wyprysków, wysypki czy zmian trądzikowych. Skóra bywa zaczerwieniona, sucha w dotyku i podrażniona.

Zaburzenia krążenia krwi

Zaburzenia krążenia krwi może wywołać palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu lub siedzący tryb pracy. Częstym objawem są zimne stopy lub dłonie, ale zaburzenia krwiobiegu wpływają niekorzystnie również na naszą cerę. Skóra traci świeżość i wysusza się. Dolegliwość ta ponadto może sprzyjać rozwojowi poważnych chorób skóry takich jak egzema lub łuszczyca. Jeśli zaobserwowałeś u siebie nieoczekiwany rozwój problemów skórnych, najlepiej udaj się do lekarza. Jeśli twoja skóra przysparza ci wiele kłopotów, nieocenioną pomocą będą produkty naturalne.

 

« wróć do bloga

Blog

Łuszczyca na powiekach

Poznajcie 3 wyjątkowe składniki w linii Psorioderm

Mocznik - lekarstwo dla suchej i wrażliwej skóry

Jak oczyszczać delikatną skórę wrażliwej cery?