Co wywołuje problemy skórne?

Problemy skórne wywołuje szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli już się z nimi borykasz lub twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, zrozumienie przyczyn powstawania chorób skóry jest wręcz nieodzowne. Zaczniemy od przyczyn wewnętrznych, których jest bez liku.

Wewnętrzne czynniki wpływające na kondycję skóry

Istnieją dwa elementy, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju problemów skórnych. Są to zmiany poziomu hormonów i praca organów wewnętrznych. Za szeregiem dolegliwości skórnych stoi zachwianie gospodarki hormonalnej. Dlatego też bliżej opiszemy zaburzenia hormonalne i wpływ pracy organów wewnętrznych, na wygląd skóry i pojawienie się problemów skórnych.
  • Gruczoły wydzielania wewnętrznego
Gruczoł tarczycy w ludzkim organizmie odgrywa istotną rolę. Jest to jeden z gruczołów endokrynnych, na którym spoczywa wiele zadań, m.in. reguluje on przemianę materii i gospodarkę wapniowo-fosforową. Zaburzenia gruczołu tarczycy mogą mieć różnorodny charakter, ale powodują szereg negatywnych skutków np. pogorszenie kondycji cery, włosów czy paznokci. Przy nadczynności tarczycy skóra jest ciepła, spocona, zaczerwieniona i przekrwiona. W niedoczynności tarczycy natomiast skóra jest chłodna, blada, woskowa i przesuszona. Ciemne zabarwienie skóry sygnalizuje niedoczynność kory nadnerczy.
  • Nieprawidłowa czynność trzustki
Trzustka reguluje przemianę węglowodanową. Choroby trzustki wywołują bardzo silne i uporczywe bóle. O problemach z trzustką może świadczyć m.in. skóra żółtego koloru czy problemy z trawieniem. Czynniki prowokujące choroby skóry

  • UKŁAD NERWOWY: ZABURZENIA PSYCHOSOMATYCZNE
Problemy skórne warto rozpatrywać w ujęciu psychosomatycznym tudzież psychodermatologicznym. Psychodermatologia to nowa dziedzina medycyny, która bada zależności między chorobami skóry, a kondycją psychiczną pacjenta. Czynniki emocjonalne, takie jak smutek czy stres wywołują i nasilają chorobowe zmiany i stany zapalne skóry, które mogą występować na różnych miejscach ciała. Charakteryzują się one podrażnionym, zaczerwienionym czy łuszczącym się naskórkiem, któremu może towarzyszyć uczucie świądu.  
  • Zaburzenia trawienia
Zaburzenia układu pokarmowego stanowią dokuczliwą dolegliwość, która uzewnętrznia się w postaci problemów skórnych. Skóra wtedy może być blada, wysuszona i obrzęknięta. Ponadto wyraźnie pogorszona jest kondycja włosów i paznokci, które są kruche i łamliwe.

  • Choroby wątroby i nerek
Wątroba pełni w ludzkim organizme wielorakie funkcje. Odgrywa ważną rolę w procesie trawienia oraz usuwa toksyny z organizmu. Problemy skórne takie jak np. jej zżółkniecie mogą wskazywać na potencjalne problemy wątrobowe.  W przypadku gdy wątroba nie wydala toksycznych substancji z organizmu, możemy odczuć podrażnienie skóry, uczucie napięcia oraz pojawienie się stanów zapalnych.
  • Choroby nerek
Podobnie jak w przypadku wątroby, również przy chorobach nerek pojawiają się niepokojące zmiany skórne, które są spowodowane gromadzeniem się toksyn w organizmie. Rolą nerek jest między innymi wydalanie szkodliwych lub niepotrzebnych substancji z organizmu. Gdy nerki nie pracują prawidłowo, zaobserwujesz rozwój problemów skórnych w postaci wysypki czy zmian trądzikowych. Wtedy skóra bywa też zaczerwieniona, sucha w dotyku i podrażniona.
  • Zaburzenia krążenia krwi
Zaburzenia krążenia krwi może wywołać palenie papierosów, wysoki poziom cholesterolu lub siedzący tryb pracy. Częstym objawem tego problemu są zimne stopy lub dłonie, ale również pogorszenie stanu naszej cery. Wówczas skóra traci świeżość i odwadnia się. Dolegliwość ta ponadto może sprzyjać rozwojowi poważnych chorób skóry takich jak egzema lub łuszczyca. Jeśli zaobserwowałeś u siebie nieoczekiwany rozwój problemów skórnych, najlepiej udaj się do lekarza. Ponadto do pielęgnacji używaj wyłącznie kosmetyków naturalnych.  

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski