Czym jest łuszczyca dziecięca?

Łuszczyca dziecięca to choroba skóry o podłożu autoimmunologicznym, które charakteryzuje się tym, że komórki naskórka rozmnażają się nawet 10 razy szybciej niż normalnie. To nagromadzenie komórek powoduje, że na powierzchni skóry tworzą się czerwone zmiany pokryte srebrną łuską. Z badań wynika, że aż u 40% osób cierpiących na łuszczycę, objawy wystąpiły przed ukończeniem 16 roku życia. Natomiast 10% ludzi cierpiących na tę przypadłość, dostało ją przed osiągnięciem 10 roku życia.

U dzieci, łuszczyca może przebiegać zarówno jako stosunkowo łagodna odmiana, jak i może ona prowadzić do bardzo silnego nasilenia. Jest to przewlekła choroba, której nie da się wyleczyć, jednakże po właściwej kuracji, jej objawy mogą zniknąć na całe lata. Łuszczyca dziecięca nie jest chorobą zakaźną. Przeważnie wywołuje ją infekcja bakteryjna. Natomiast w innych przypadkach, dzieci dziedziczą ją od swoich rodziców.

Istnieje kilka rodzajów łuszczycy dziecięcej, jednak najczęstszym typem, który pojawia się u 8 na 10 dzieci, dotkniętych tę chorobą, jest łuszczyca pospolita (psoriasis vulgaris). Jest to najpowszechniejszy rodzaj łuszczycy dziecięcej, który powoduje swędzące, czerwone, suche placki, niekiedy bardzo bolesne.

Główne symptomy łuszczycy u dzieci:

  • Świąd oraz palący ból w miejscach, które są dotknięte chorobą.
  • Wysyp zmian skórnych, które bardzo często są czerwone i pokryte srebrzystymi łuskami.
  • Suchy i popękany naskórek.
  • Zgrubiałe paznokcie.

Główne czynniki prowokujące pojawienie się łuszczycy:

  • infekcje
  • podrażnienia skóry
  • stres
  • otyłość
  • złe warunki atmosferyczne
Wystrzeganie się lub znalezienie sposobu, jak wpłynąć na wspomniane czynniki, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia lub stopień nasilenia łuszczycy. U niektórych dzieci objawy łuszczycy mogą ustępować wraz z dorastaniem. U innych natomiast, leczenie będzie trwało przez całe życie.

Leczenie łuszczycy dziecięcej

Współcześnie nie istnieje jeszcze żaden lek przeznaczony do całkowitego wyleczenia łuszczycy dziecięcej. Samo leczenie, w postaci terapii miejscowej, jest skierowane na łagodzenie jej objawów. Najczęściej w tym celu stosuje się kremy, maści czy płyny do cery. Jednakże takie leczenie może być szczególnie uciążliwe dla małych dzieci, ponieważ wymaga stosowania kremów, częściej niż raz dziennie. Mimo to warto je stosować, ponieważ taka praktyka z pewnością przyniesie bardzo pożądane skutki. Równocześnie należy pamiętać, że wczesna diagnostyka jest kwestią bardzo ważną, a niekiedy nawet decydującą w leczeniu.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski