Domowe sposoby na trądzik

Jak skutecznie pozbyć się trądziku?

,,Jak skutecznie pozbyć się trądziku?” - to pytanie zadają sobie nie tylko miliony nastolatków, ale też coraz częściej osoby w dojrzałym wieku, ponieważ trądzik to choroba, która dotyka nie tylko osoby w okresie dojrzewania.

O trądziku słów kilka….

Trądzik jest to choroba skóry, spowodowana przez nadmierne wydzielanie sebum, które powoduje zatykanie porów. Co z kolei sprzyja powstawaniu podskórnych grudek lub ropnych torbieli.

Rodzaje trądziku:

  • Trądzik niemowlęcy - jest to przypadłość, która pojawia się u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Trądzik niemowlęcy, który charakteryzuje się występowaniem niewielkich, czerwonych krostek w okolicy twarzy, bardzo często mylony jest z potówką. Niestety do tej pory nie jest znana przyczyna powstawania trądziku niemowlęcego.
  • Trądzik młodzieńczy - występuje u osób w okresie dojrzewania i jest spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Trądzik młodzieńczy charakteryzuje się występowaniem podskórnych grudek lub zaskórników.
  • Trądzik różowaty - oprócz występowania krostek i zaskórników, towarzyszy mu pojawianie się rumieni, pod wpływem zmiany temperatury. Ta odmiana trądziku występuje wyłącznie na twarzy.

Przyczyny trądziku

U osób młodych pojawienie się trądziku jest spowodowane przez nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Natomiast u dojrzałych osób, ten problem ma nieco inne podłoże. Przypuszcza się, że za trądzik u osób dorosłych mogą być odpowiedzialne takie czynniki jak: zmiany hormonalne, zła dieta, stres czy zbyt długie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Diagnoza trądziku

Chociaż charakterystyczne zmiany, pojawiające się na twarzy lub ciele łatwo zidentyfikować jako trądzik, warto skonsultować się w tej sprawie z dermatologiem, który dokładnie określa, z jaką odmianą trądziku się zmagamy.

Domowe sposoby leczenia trądziku

Podstawą leczenia trądziku powinno być dokładne oczyszczanie twarzy z codziennych zabrudzeń. Do tego celu powinniśmy używać wyłącznie naturalnych kosmetyków, które nie nasilą zmian trądzikowych. Prawidłowe oczyszczanie twarzy trądzikowej w 4 krokach:
  1. Zwilż twarz ciepłą wodą i delikatnie wmasuj w nią niewielką ilość odpowiedniego produktu do mycia twarzy. Następnie spłucz pozostałości preparatu zimną wodą, dzięki czemu z łatwością domkniesz rozszerzone pory. Wysusz cerę przykładając do niej papierowy ręcznik.
  2. Pamiętaj, że po umyciu twarzy powinieneś zawsze pamiętać o użyciu odpowiedniego toniku. Jest to bardzo ważny krok w pielęgnacji twarzy i nie powinniśmy nigdy o nim zapominać. Odpowiednio dobrany tonik przywróci skórze odpowiedni poziom pH oraz usunie resztki zanieczyszczeń.
  3. Krok 3 polega na użyciu odpowiedniego kremu do twarzy. Jego działanie powinno być skierowane nie tylko na walkę z niedoskonałościami cery, ale także na jej odpowiednie nawilżenie.
  4. Pod oczy nałóż krem lub serum, które są przeznaczone do pielęgnacji tej wrażliwej części ciała. Jest to bardzo ważne, ponieważ skóra pod oczami ma zupełnie inną strukturę niż reszta twarzy. Jest ona zdecydowanie cieńsza, przez co szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.
Domowe maski na trądzik i zaskórniki:
  1. Maseczka z glinki bentonitowej - do jej wykonania potrzebujemy 1 płaskiej łyżki bentonitowej glinki, 0,5 łyżki wody różanej i 0,5 łyżki octu jabłkowego. Całość należy dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz na 20 minut, a następnie spłukać. Działanie: maseczka oczyszcza i zwęża pory, przez co zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych.
  2. Maseczka z kukrkumy -  składa się na nią 1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżeczka jogurtu naturalnego i 1 łyżeczka miodu. Całość należy dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz na 25 minut, a następnie spłukać. Działanie: kurkuma ze względu na swoje antyseptyczne  właściwości zabija bakterie, odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Ponadto maseczka łagodzi podrażnienia naskórka.
  3. Maseczka z sody oczyszczonej - zawiera 1 łyżkę sody oczyszczonej, 1 łyżkę miodu i 0,5 łyżki soku z cytryny. Całość należy dokładnie wymieszać i nałożyć na twarz na 25 minut, a następnie spłukać. Działanie: zwęża pory, łagodzi zmiany trądzikowe, normalizuje wytwarzanie sebum i intensywnie nawilża.
Trądzik - jego pojawienie się to uciążliwy problem, który powoduje obniżenie poczucia własnej wartości. Do tej pory trądzik był kojarzony z okresem dojrzewania, natomiast w obecnych czasach ta dolegliwość, dotyka też coraz więcej osób powyżej 20 roku życia. Aby więc raz na zawsze zapomnieć o tym problemie, warto wprowadzić w życie przedstawione przez nas rady.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski