Jak leczyć atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci?

Leczenie atopowego zapalenia skóry (AZS)

u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to najczęstsza postać egzemy. Jest to przewlekła choroba skóry, która zazwyczaj rozwija się w dzieciństwie. Choroba ta powstaje w wyniku kombinacji predyspozycji genetycznych z czynnikami zewnętrznymi. Wiesz w jaki sposób przebiega leczenie u dziecka?

Dowiedz się więcej o objawach, przyczynach i rozwoju atopowego zapalenie skóry u dzieci.

Wybór leczenia u dziecka cierpiącego na atopowe zapalenie skóry jest uzależniony od nasilenia objawów. W dzisiejszych czasach dostępne są różne metody leczenia atopowego zapalenia skóry. Nie istnieje „jedyne prawidłowe” leczenie atopowego zapalenia skóry, gdyż preparaty, które sprawdzają się u jednego dziecka nie muszą być skuteczne w przypadku drugiego. W leczeniu atopowego zapalenia istnieje prawdopodobieństwo, że wypróbujemy różne kuracje zanim uda nam się trafić na tę idealną. Bądź cierpliwy, gdyż leczenie może trwać kilka tygodni a nawet dłużej.  

Podstawa leczenia

Podstawa leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci opiera się na trzech kluczowych elementach:
  1. Szczegółowe zapoznanie się z istotą przypadłości atopowego zapalenia skóry i wytycznymi odnoszącymi się  do eliminacji czynników prowokujących.
  2. Wprowadzenie skutecznego leczenia miejscowego i przeciwzapalnego
  3. Długotrwała aplikacja preparatów leczniczych mających na celu regenerację i przywrócenie naturalnych funkcji ochronnych skóry.
Leczenie atopowego zapalenie skóry powinno być w pierwszej kolejności skonsultowane z dermatologiem. Powszechnie stosuje się dwufazowa terapia.  Przy pojawieniu się atopowego zapalenia skóry dermatolodzy wdrażają leczenie oparte na lekach zawierających kortykosteroidy, których rolą jest eliminowanie atopowych zmian skórnych. Smaruje się jedynie miejsca dotknięte chorobą.

W drugiej fazie leczenia stosuje się kremy, które pomagają skórze odzyskać naturalne funkcje ochronne. Kremy należy stosować również na miejsca, które nie są dotknięte atopowymi zmianami. Wskazane jest codzienne stosowanie kremu. Nie należy przerywać stosowania w okresach, gdy skóra odzyskała zdrowy wygląd. Popularnością cieszą się lekarstwa ze zdecydowaną przewagą roślinnych składników naturalnych, które mają dowiedzioną skuteczność.

Niepocieszającym faktem jest, że dwóch z trzech pacjentów leczenie atopowego zapalenia skóry jest kończy przedwcześnie lub wcale do niego nie przystępuje. Zaniedbanie to może prowadzić do powstania przewlekłej egzemy.

Leczenie uzupełniające

Atopowemu zapaleniu skóry mogą towarzyszyć również inne schorzenia atopowe takie jak: astma oskrzelowa lub sezonowa, przewlekły katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek. Potrzebne jest wtedy leczenie uzupełniające skierowane na walkę z konkretną dolegliwością. Przepisywane są leki przeciw alergiom i infekcjom w zależności od uzyskanych rezultatów klinicznych.

Leczenie wspomagające

Leczenie atopowego zapalenia skóry to zadanie niełatwe. Rezultaty można przyspieszyć i poprawić z pomocą różnych terapii wspomagających. Przykładem może być fototerapia, immunoterapia swoista czy psychoterapia. Samodzielne zgłębianie wiedzy oraz różne programy edukacyjne poświęcone tematyce leczenia atopowego zapalenia skóry mogą ukazać nowe możliwości.

Lekarz małych pacjentów z AZS

Ważną rolę w leczeniu atopowego zapalenia skóry ma również lekarz prowadzący. Każda wizyta lekarska powinna być okazją do rozmowy z rodzicami i przekazania nowych informacji o tej dolegliwości. W przypadku atopowego zapalenia skóry proaktywne podejście lekarza jest niezwykle cenne.

Lekarz ma za zadanie przekazać w przystępny sposób informacje o istocie atopowego zapalenia skóry, jego objawach, przebiegu i leczeniu. Rodzice mieliby zapoznać się ze specyfiką przewlekłości atopowego zapalenia skóry. Rolą lekarza jest również wyjaśnienie okresów nawrotów i remisji (nagłe pojawienie się choroby lub faz spokoju) jak również uświadomić rodziców o potencjalnych czynnikach prowokujących. Rodzice dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry muszą uważnie obserwować, jakie czynniki wywołują atopię i pogarszają stan zdrowotny dziecka.

Gruntownie wyedukowani rodzice potrafią podjąć odpowiednie środki ostrożności w celu redukcji atopowego zapalenia skóry, są świadomi szkodliwych czynników, włączając w to stres, stosują leki we właściwym czasie i umieją wybrać optymalne leczenie wspomagające.

Istnieją badania, które zajmują się konsekwencjami złych relacji między lekarzem i pacjentem, złej edukacji pacjenta, ignorowania terapii psychologicznej. Według rezultatów czynniki te mają następujący wpływ:
  • nieoptymalne metody leczenia atopowego zapalenia skóry,
  • zwiększenie kosztów na leczenie atopowego zapalenia skóry,
  • częste zmiany lekarzy.

Grupy wsparcia

Rodzicom oraz ich dzieciom zaleca się psychologiczna lub psychoterapeutyczna pomoc. Może być to zarówno indywidualna forma pomocy jak i terapia grupowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Polecana jest zwłaszcza edukacja pacjenta i jego rodziny realizowana w ramach szkół atopii. W grupach wsparcia spotykają się rodziny, pacjenci i dzieci. Dają one możliwość wymiany doświadczeń oraz dyskusji w przyjaznej atmosferze. Rodzice rozmawiają o leczeniu atopowego zapalenia skóry, głównym celem jednak jest terapia psychologiczna. Aspekt psychologiczny jest bowiem niezmiernie ważny w procesie leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci. Według wyników badań zadowalające wyniki w leczeniu atopowego zapalenia skóry można osiągnąć również przy ograniczonych możliwościach. Dlatego nie warto rezygnować z aktywnego leczenia atopowego zapalenia skóry.  

 

« wróć do bloga

Blog

Łuszczyca na powiekach

Poznajcie 3 wyjątkowe składniki w linii Psorioderm

Mocznik - lekarstwo dla suchej i wrażliwej skóry

Jak oczyszczać delikatną skórę wrażliwej cery?