Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Leczenie atopowego zapalenia skóry

u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to najczęstsza postać egzemy. Jest to przewlekła choroba skóry, która zazwyczaj rozwija się w dzieciństwie. Choroba ta powstaje w wyniku kombinacji predyspozycji genetycznych z czynnikami zewnętrznymi. A czy wiesz jak ją leczyć?

Dowiedz się więcej o objawach, przyczynach i rozwoju atopowego zapalenie skóry u dzieci.

Wybór leczenia u dziecka cierpiącego na atopowe zapalenie skóry jest uzależniony od nasilenia objawów. W dzisiejszych czasach dostępne są różne metody leczenia atopowego zapalenia skóry. Nie istnieje „jedyne prawidłowe” leczenie atopowego zapalenia skóry, gdyż preparaty, które sprawdzają się u jednego dziecka, nie muszą być skuteczne w przypadku drugiego. W leczeniu atopowego zapalenia istnieje prawdopodobieństwo, że wypróbujemy różne kuracje zanim uda nam się trafić na tę idealną. Bądź cierpliwy, gdyż leczenie może trwać kilka tygodni, a nawet dłużej.    

Podstawa leczenia

Podstawa leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci opiera się na trzech kluczowych elementach:
  1. Próba wytyczenia czynników prowokujących atopowe zapalenie skóry i ich eliminacja.
  2. Wprowadzenie skutecznego leczenia miejscowego i przeciwzapalnego
  3. Długotrwała aplikacja preparatów leczniczych mających na celu regenerację i przywrócenie naturalnych funkcji ochronnych skóry.
Leczenie atopowego zapalenie skóry powinno być w pierwszej kolejności skonsultowane z dermatologiem Powszechnie stosuje się dwufazową terapię.  Przy pojawieniu się atopowego zapalenia skóry, dermatolodzy wdrażają leczenie oparte na lekach zawierających kortykosteroidy, których rolą jest eliminowanie atopowych zmian skórnych. Należy je stosować jedynie na miejsca zmienione chorobowo.

W drugiej fazie leczenia stosuje się kremy, które wzmacniają skórę, pomagając jej odzyskać naturalne funkcje ochronne. W przeciwieństwie do sterydów, kremy należy stosować również na miejsca, które nie są dotknięte wypryskiem atopowym. A nawet wskazane jest ich codzienne stosowanie, którego nie należy przerywać w okresach, gdy wygląd skóry znacząco się poprawi.  Ze swej strony rekomendujemy specjalistyczne kosmetyki Psorioderm sensitive, powstałe na bazie naturalnych składników, które sprawdzą się w leczeniu atopowej skóry.

Niestety niepocieszający jest fakt, że aż dwóch na trzech pacjentów z atopowym zapaleniem skóry w ogóle nie podejmuje leczenia, albo kończy je przedwcześnie, co może spowodować pogorszenie zmian. Leczenie uzupełniające Atopowemu zapaleniu skóry mogą towarzyszyć również inne schorzenia takie jak: astma oskrzelowa lub sezonowa, przewlekły katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek. Potrzebne jest wtedy leczenie uzupełniające skierowane na walkę z konkretną dolegliwością. Leczenie wspomagające Leczenie atopowego zapalenia skóry to zadanie niełatwe. Rezultaty można przyspieszyć i poprawić z pomocą różnych terapii wspomagających. Przykładem może być fototerapia, immunoterapia swoista czy psychoterapia. Samodzielne zgłębianie wiedzy oraz różne programy edukacyjne, poświęcone tematyce leczenia atopowego zapalenia skóry mogą pokazać nam nowe możliwości leczenia tego schorzenia.

Wybór odpowiedniego lekarza

Ważną rolę w leczeniu atopowego zapalenia skóry ma również lekarz prowadzący. Każda wizyta lekarska powinna być okazją do rozmowy z rodzicami i przekazania nowych informacji o tej dolegliwości. W przypadku atopowego zapalenia skóry proaktywne podejście lekarza jest niezwykle cenne.

Lekarz ma za zadanie przekazać w przystępny sposób informacje o istocie atopowego zapalenia skóry, jego objawach, przebiegu i leczeniu. Co stworzy rodzicom możliwość dokładnego zapoznania się z tą chorobą. Rolą lekarza jest również wyjaśnienie dlaczego pojawiają się okresy nawrotów i remisji (nagłe pojawienie się choroby lub faz spokoju), jak również uświadomić rodziców o potencjalnych czynnikach prowokujących. Rodzice dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry muszą uważnie obserwować, jakie czynniki wywołują atopię i pogarszają stan zdrowia dziecka.

Tak wyedukowani rodzice, będą potrafili podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze, które nie pogorszą stanów zapalnych, ale także będą w stanie wybrać najbardziej optymalne metody leczenia atopowego zapalenia skóry u ich dzieci.

Grupy wsparcia

Rodzicom oraz ich dzieciom zaleca się by skorzystali z profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychoterapeutycznej. Może być to zarówno indywidualna forma pomocy jak i terapia grupowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Polecana jest zwłaszcza edukacja pacjenta i jego rodziny, realizowana w ramach szkół atopii. W grupach wsparcia spotykają się całe rodziny. Dają one możliwość wymiany doświadczeń oraz dyskusji w przyjaznej atmosferze. Oprócz rozmowy, zarówno pacjenci jak i ich rodzice mogą liczyć na terapię psychologiczną. Aspekt psychologiczny jest bowiem niezmiernie ważny w procesie leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci. Według wyników badań zadowalające wyniki w leczeniu atopowego zapalenia skóry można osiągnąć również przy niewielkich możliwościach. Dlatego nie warto się poddawać, przy pierwszej nieudanej próbie.  

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski