Jak pielęgnować dziecko?

Jak dbać o delikatną skórę dziecka?

Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia, przestajemy przywiązywać tak wielką uwagę do pielęgnacji jego skóry, często sięgając po produkty dedykowane dla dorosłych. Jednakże to duży błąd, ponieważ skóra dziecka w dalszym ciągu różni się od skóry dorosłego człowieka, a ponadto ma też inne potrzeby.

Dlatego przychodzimy do was z pomocą, przedstawiając najczęstsze błędy w jego pielęgnacji. Dodatkowo z naszego artykułu, dowiecie się jak dbać o delikatne ciało dziecka.

O czym należy pamiętać w codziennej pielęgnacji dziecka?

 1. Nawilżanie - jest jedną z najbardziej podstawowych czynności, które powinniśmy wykonywać jeżeli nie chcemy, by skóra naszego dziecka stała się sucha, szorstka i podatna na zaczerwienienia i pękanie. Do tego celu warto wybierać kosmetyki, których formuła została specjalnie opracowana do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci i niemowląt.
 2. Używaj odpowiedniego szamponu - włosy dziecka, podobnie jak jego skóra różnią się pod względem budowy, od włosów dorosłego człowieka. Włosy dzieci są zdecydowanie cieńsze, dodatkowo cały czas zmienia się ich struktura. Dlatego też nie powinniśmy używać produktów dla dorosłych, które mogą nie tylko osłabić włosy dziecka, ale również podrażnić jego skórę głowy.
 3. Włącz do diety surowe warzywa i owoce - wartości odżywcze, które znajdują się w surowych warzywach i owocach są niezbędne dla zachowania prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Owoce zawierają antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki, przez co przyczyniają się do szybszej regeneracji naskórka.
 4. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie - o tym jak ważną rolę odgrywa w życiu każdego człowieka odgrywa woda, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego pilnuj by Twoje dziecko piło wystarczającą ilość wody każdego dnia, co zapewni mu odpowiednie nawodnienie organizmu.
 5. Częste mycie rąk - może to się wydawać banalne, ale niewiele rodziców pamięta, by zwracać dzieciom szczególną uwagę na właściwe i częste mycie rąk. A to właśnie na nich znajduje się najwięcej bakterii.
 6. Pamiętaj o kremie z filtrem UV - o kremie z filtrem UV warto pamiętać nie tylko latem. Powinien on stanowić całoroczną podstawę pielęgnacji skóry dziecka, a zwłaszcza odsłoniętych części ciała, takich jak dłonie czy twarz. Ponieważ w ten sposób zabezpieczymy nasze potomstwo nie tylko przed oparzeniami słonecznymi ale również przed różnego rodzaju groźnymi chorobami skóry takimi jak np. czerniaki.
 7. Nadzoruj mycie zębów swojego dziecka - niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że powinni pilnować jak ich dziecko myje zęby aż do 7 roku życia. Ponieważ odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla jego zdrowia i pozwoli mu uniknąć próchnicy dziecięcej.
 8. Zadbaj o prawidłową wilgotność powietrza - prawidłowa wilgotność powietrza jest niezwykle istotna dla skóry naszego dziecka, ponieważ zapobiega przed jej nadmiernym wysuszeniem. Dlatego warto, w pokoju w którym śpi nasze dziecko, powiesić na grzejniku specjalny nawilżacz powietrza.
 9. Wybierz łagodny preparat do mycia - codzienne oczyszczanie ciała dziecka, jest bardzo ważne aby zachować odpowiednią higienę. Jednakże po kąpieli jego skóra może stać się wyraźnie napięta i szorstka, dlatego wybieraj wyłącznie preparaty, które są polecane przez dermatologów do mycia wrażliwej skóry dzieci i niemowląt. Dzięki czemu skóra Twojego maleństwa będzie zawsze odpowiednio nawilżona.

Skuteczne produkty na łagodzenie dziecięcych podrażnień:

Jeżeli Twoje dziecko spędza dużo czasu na zewnątrz, jego skóra jest narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie wszelkiego rodzaju podrażnień. Poniżej przedstawiamy Ci listę najbardziej skutecznych preparatów, które zlikwidują suchość i zaczerwienienie naskórka:
 1. Krem ochronny Pezoderm - jest to wielofunkcyjny produkt, który powinien znaleźć się w każdym domu. Nadaje się do każdego rodzaju skóry, nie tylko dla dzieci. Można go stosować zarówno w przypadku urazów mechanicznych, takich jak siniaki, jak i w przypadku poważniejszych uszkodzeń skóry, powstałych w wyniku odparzeń czy odmrożeń.
 2. Pasta z mieszanki kurkumy i mleka - jest to produkt, który możesz przygotować samodzielnie w domu, a który złagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia. Dzięki niemu skóra Twojego dziecka odzyska utracony komfort i nawilżenie. Przygotowaną pastę nałóż na zaczerwienione miejsce, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Później obficie spłukaj wodą.
 3. Mieszanka z kurkumy i soku z buraków - delikatnie rozjaśnia ciemne plamy na skórze dziecka, które powstały pod wpływem działania promieni słonecznych. Aby przygotować taką mieszankę należy dokładnie wymieszać kurkumę z sokiem z buraków, do uzyskania jednolitej masy. Następnie nałożyć na podrażnione miejsca i pozostawić do wyschnięcia. Po czym obficie spłukać wodą.
 4. Liście mięty - mają działanie rozjaśniające, dlatego gdy na ciele Twojego dziecka wystąpią przebarwienia, spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce, regularnie nakładaj na te miejsca rozgniecione liście mięty.
Większość dzieci ma delikatną skórę, przez co muisz być bardzo ostrożna wybierając produkty do pielęgnacji. Jednakże jeżeli będziesz postępować według naszych wskazówek, skóra Twojego dziecka będzie zawsze odpowiednio nawilżona, gładka i elastyczna, a Ty nie będziesz musiała niepokoić się o żadne zaczerwienienia.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski