Jak wybrać właściwy szampon na wypadanie włosów?

Czym się kierować przy wyborze szamponu na wypadanie włosów?

Wiele osób, które zmagają się z wypadaniem włosów stają przed dylematem, jaki szampon wybrać? Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ źle dobrany kosmetyk może zaostrzyć problem, a dodatkowo podrażnić wrażliwą skórę głowy. Dlatego też przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiecie się czym się kierować przy wyborze szamponu na wypadanie włosów.

Czym właściwie jest szampon?

Szampon jest to zazwyczaj płynna substancja przeznaczona do mycia włosów. Każdy szampon ze względu na przeznaczenie charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego szamponu do potrzeb swojej skóry głowy. Rodzaje szamponów:
 • szampony do włosów suchych - nawilżają włosy i suchą skórę głowy oraz zapobiegają utracie wilgoci.
 • szampony do włosów farbowanych - ich głównym zadaniem jest pielęgnacja koloru i zapobieganie jego wypłukiwaniu się.
 • szampony do włosów przetłuszczających się - ich działanie polega na regulowaniu pracy gruczołów łojowych, przez co ograniczają przetłuszczanie się włosów.
 • szampony przeciwłupieżowe - skutecznie redukują problem z łupieżem.
 • szampony do włosów cienkich - ich głównym zadaniem jest przywrócenie włosom objętości.
 • szampony do włosów wypadających - wzmacniają cebulki włosów, ograniczając ich wypadanie.

Dlaczego powinniśmy używać szamponu na wypadanie włosów?

Szampon na wypadanie włosów zazwyczaj charakteryzuje się specjalnie opracowaną formułą, która pomaga nam w walce z osłabionymi i wypadającymi włosami. Dodatkowo substancje czynne zawarte w takim produkcie, przyczyniają się do odbudowy cebulek, a przez to do porostu nowych włosów.

Szampon na wypadanie włosów - czego unikać?

Wybierając odpowiedni szampon na wypadanie włosów, zwróćmy uwagę czy nie zawiera on takich szkodliwych substancji jak:
 • Cocamide DEA - jest to detergent, który powoduje pienienie się szamponu. Należy go unikać w każdym szamponie, nie tylko na wypadanie włosów, ponieważ niektóre badania wykazały, że jest on rakotwórczy. Powinny uważać na niego szczególnie kobiety w ciąży, ponieważ zwiększa on ryzyko uszkodzenia płodu.
 • Methylisothiazolinone - jest to konserwant stosowany w niektórych szamponach, jednak należy na niego uważać, bo bardzo często jest on odpowiedzialny za podrażnienie skalpu.
 • Sodium Lauryl Sulfate - jest to związek chemiczny odpowiedzialny za usuwanie zabrudzeń. Podobnie jak cocamide DEA powoduje także pienienie się szamponu. Powinniśmy go jednak unikać, ponieważ ma silne właściwości drażniące, przez co może nie tylko wywołać zaczerwienienie i podrażnienie naskórka, ale także łupież. W skrajnych przypadkach może być odpowiedzialny nawet za wypadanie włosów.
 • Dietanoloamina - jest to związek chemiczny, który oprócz w szamponach stosuje się także w detergentach czy środkach czyszczących. Dietanoloamina działa drażniąco na skórę i jest odpowiedzialna za powstanie alergii. W skrajnych przypadkach może spowodować pojawienie się pęcherzy.
 • Monoetanoloamina - jest to substancja pianotwórcza, bardzo często stosowana w szamponach. Powoduje reakcje alergiczne skóry takie jak pieczenie i zaczerwienienie.
 • Triethanolmine - służy do spieniania się szamponu. Powoduje reakcje alergiczne skóry, a także wykazuje szkodliwe działanie na układ immunologiczny.

Jakich składników szukać w szamponie na wypadanie włosów?

Powyżej przedstawiliśmy substancję, których powinniście unikać nie tylko w szamponach na wypadanie włosów, ale również w innych produktach, ponieważ mogą wywołać różne reakcje alergiczne skóry. Ale zatem jakich składników szukać w szamponach na wypadanie włosów?

Oto lista najbardziej dobroczynnych składników, które nie tylko zahamują wypadanie włosów, ale także przyczynią się do ich szybszego wzrostu:
 • Ekstrakt z babki lancetowatej - ma działanie ściągające, przez co idealnie sprawdza się w przypadku problemów z łojotokiem. Babka lancetowata jest też skutecznym rozwiązaniem w walce z łupieżem.
 • Oliwa z oliwek - jest naturalnym filtrem UV, ma działanie kojące i łagodzące.
 • Gliceryna - substancja silnie nawilżająca, ma właściwości łagodzące podrażniony naskórek.
 • Olej rycynowy - jest znanym remedium na wypadanie włosów i przyspieszenie ich porostu.
 • Korzeń łopianu - już od dawnych czasów wykorzystywano korzeń łopianu, jako jeden z najskuteczniejszych środków, zapobiegających wypadaniu włosów.
 • Pokrzywa - nie tylko wzmocni cebulki włosów, ale także sprawi, że włosy staną się niewyobrażalnie miękkie i błyszczące.
Polecamy szampon do włosów Neoplant, który łączy w sobie działanie szamponu przeciwłupieżowego oraz szamponu przeciw wypadaniu włosów. Jego skuteczne działanie potwierdzają nie tylko testy kliniczne, ale tysiące zadowolonych klientów. Szampon Neoplant nie tylko regeneruje mieszki włosowe ale także reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu możemy zapomnieć o uczuciu tłustej skóry głowy.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski