Jak zatrzymać wypadanie włosów po porodzie?

Jak zatrzymać wypadanie włosów po porodzie?

Wypadanie włosów po porodzie to bardzo powszechny problem, z którym borykają się kobiety po urodzeniu dziecka. O przyczynach wypadania włosów, a przede wszystkim o metodach ich leczenia, dowiecie się z dalszej części naszego artykułu.

Poród - co to oznacza dla naszego ciała?

Poród jest to zakończenie okresu ciąży, które ma przywrócić nasze ciało do normalności. Jednak w rzeczywistości, po porodzie, młode mamy muszą zmagać się z wieloma problemami takimi jak: wypadanie włosów, zaparcia, rozstępy czy nietrzymanie moczu.

Dlaczego wypadają włosy po porodzie?

Wiele młodych mam tuż po urodzeniu dziecka, zauważa zwiększone wypadanie włosów, jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę powoduje ten stan rzeczy. Tak naprawdę, jest to spowodowane poziomem hormonów. W czasie ciąży zwiększa się poziom estrogenów, które hamują wypadanie włosów, natomiast po porodzie, kiedy ich poziom radykalnie spada, powoduje to utratę włosów.

Nie powinniśmy się jednak zbytnio martwić tym zjawiskiem, ponieważ po urodzeniu dziecka zazwyczaj tracimy te włosy, które nie wypadły nam przez okres ciąży.

Kolejną przyczyną wypadania włosów po porodzie może być także karmienie piersią. Wtedy w organizmie dochodzi do podwyższenia poziomu prolaktyny, która z kolei, w przeciwieństwie do estrogenów, jest odpowiedzialna za utratę włosów.

Jak wspomóc nasz organizm w walce z wypadaniem włosów po porodzie?

Pomimo, że problem wypadania włosów po porodzie, w większości przypadków jest sytuacją całkowicie naturalną, nie powinniśmy jednak zaniedbywać naszego organizmu. Sam poród jest już wystarczającym obciążeniem dla naszego ciała, do tego dochodzi stres, nieprzespane noce, a nawet karmienie piersią. To wszystko może spowodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Dlatego poniżej przygotowaliśmy listę, dzięki której Twoje włosy szybko powrócą do równowagi.

Wypadanie włosów - czego unikać?
 1. Stylizacja włosów na gorąco - po porodzie, kiedy nasze włosy nie tylko wypadają, ale są również wyraźnie osłabione, powinniśmy ograniczyć stylizację włosów. Dzięki temu szybko powrócimy do formy sprzed ciąży.
 2. Zła dieta - dobre odżywianie jest ważne nie tylko dla naszych włosów, osłabionych po porodzie, ale także ma istotne znaczenie kiedy karmimy piersią. W swojej diecie, przede wszystkim powinniśmy unikać wysoko przetworzonych lub gotowych dań.
 3. Stres - o tym jak negatywne skutki dla naszego zdrowia ma stres, nie musimy nikogo przekonywać. Co prawda po porodzie, kiedy poziom naszych hormonów ciągle się zmienia i jesteśmy drażlwie, bardzo ciężko się nie denerwować, jednak skorzystajmy ze sprawdzonych sposobów, które pomogą nam pokonać stres.
 4. Noszenie nakrycia głowy - kiedy po porodzie nasze włosy są wyraźnie osłabione, zazwyczaj staramy się je ukryć, zakładając przy każdej możliwej okazji, nakrycie głowy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ uniemożliwiamy wtedy skórze głowy swobodne oddychanie, co może zaostrzać problem utraty włosów.
 5. Spanie w mokrych włosach - chociaż spanie w mokrych włosach nie wydaje się być jakimś wielkim ,,przestępstwem” dla kondycji naszych włosów, tak naprawdę może zaostrzać problem ich wypadania, zwłaszcza kiedy cebulki włosów są osłabione po porodzie. Ponadto spanie z mokrymi włosami może prowadzić do powstawania kołtunów.
  Wypadanie włosów - co robić?
 1. Sen - chociaż może się to wydawać niewykonalne, powinniśmy wykorzystywać każdą możliwą chwilę na sen, ponieważ jest to najlepszy sposób regeneracji dla naszego organizmu, a tym samym na problem z utratą włosów. Zadbajmy wtedy o higienę snu, czyli wygodny materac, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, dobrze wywietrzony pokój i rolety, które nie przepuszczają światła.
 2. Zbilansowana dieta - kolejną niezwykle istotna kwestią jest dobrze zbilansowana dieta. Nasze posiłki powinny powinny być bogate w witaminy, produkty zbożowe, nabiał, owoce i warzywa. W niektórych przypadkach możemy się wspomagać suplementami diety (np. Vitasoft), dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dostarczyliśmy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów.
 3. Używanie odpowiednich kosmetyków - zmagając się z problemem wypadania włosów, powinniśmy walczyć z nim nie tylko od środka, ale również na zewnątrz. Szczególnie istotną kwestią jest używanie specjalistycznych kosmetyków, o bezpiecznym składzie, które zahamują wypadanie włosów. Do tego celu polecamy specjalistyczną serię do włosów osłabionych i wypadających Neoplant.
 4. Masaż głowy - bardzo pomocny przy problemie wypadających włosów po porodzie jest masaż skóry głowy. Możemy go wykonywać palcami lub specjalnym masażerem. Dzięki temu nie tylko poprawimy ukrwienie skalpu ale także przyspieszymy porost włosów.
 5. Czesanie włosów - mimo, że może się to wydawać banalnym rozwiązaniem na problem wypadających włosów po porodzie, czesanie włosów jest niezwykle skuteczne. Dzięki niemu nie tylko usuwamy codzienne zabrudzenia z włosów, ale także pobudzamy krążenie skóry głowy. Przy wyborze odpowiedniego produktu, powinniśmy uwzględnić rodzaj włosów.
 6. Upinanie włosów do spania - o upinaniu włosów na noc, powinniśmy pamiętać zawsze, nie tylko wtedy, kiedy nasze włosy są osłabione po porodzie. Dzięki temu zabezpieczymy je przed mechanicznymi uszkodzeniami, takimi jak tarcie czy wyrywanie, kiedy zmieniamy pozycję w czasie snu.
 7. Zmiana poszewki - zauważyłaś, że Twoje włosy po porodzie nie tylko wypadają garściami, ale są także wyraźnie osłabione i spuszone? Czas zatem zmienić poduszkę na satynową. Albowiem satyna ma gładszą strukturę niż bawełna, przez co chroni włosy przed uszkodzeniami i plątaniem w czasi snu.
 8. Mezoterapia igłowa skóry głowy - jest to zabieg na który powinniśmy się zdecydować, jeżeli zawiodą nas tradycyjne metody leczenia. Mezoterapia igłowa skóry głowy polega na wprowadzeniu w głębsze warstwy naskórka specjalnych substancji aktywnych, które odżywią cebulki włosów i pobudzą krążenie skalpu, dzięki czemu szybko zapomnimy o problemie wypadających włosów po porodzie.

Wypadanie włosów po porodzie - kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Chociaż wspomnieliśmy, że wypadanie włosów po porodzie jest sytuacją jak najbardziej normalną, w niektórych przypadkach powinniśmy się jednak zwrócić o pomoc do lekarza. Zwłaszcza, kiedy zauważymy na głowie łyse miejsca lub kiedy problem z wypadaniem włosów trwa powyżej 9 miesięcy.

Wypadanie włosów po porodzie to bardzo uciążliwy problem, z którym zmagają się młode mamy, a który obniża ich poczucie własnej wartości. Jednakże dzięki naszym poradom, szybko doprowadzisz je do kondycji, w jakiej były przed urodzeniem dziecka.  

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski