Jakie wyróżniamy rodzaje łupieżu?

Łupież i jego rodzaje. Sposoby leczenia i profilaktyka

Łupież - terminologia

Łupież - to choroba skóry, która objawia się poprzez złuszczanie się naskórka. Bardzo często tej chorobie towarzyszy łojotok.  Łupież jest to najczęstsze schorzenie występujące na skórze głowy, które dotyka ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci.

Rodzaju łupieżu i ich charakterystyka

W zależności od występujących objawów wyróżniamy 3 typy łupieżu:  
 • Łupież tłusty - zazwyczaj pojawia się jako konsekwencja łupieżu suchego. Jednakże w odróżnieniu od niego charakteryzuje się żółtymi, tłustymi płatkami.
 • Łupież suchy - jest to najbardziej powszechna odmiana łupieżu, która występuje na skórze głowy. Charakteryzuje się ona bardzo drobnymi, białymi płatkami naskórka.
 • Łupież pstry - jest spowodowany grzybiczym zapaleniem skóry, przez co na jej powierzchni pojawiają się czerwone lub ciemnobrązowe plamki. Ten rodzaj łupieżu może pojawić się w okolicach karku, brzucha lub na plecach.
     

Przyczyny łupieżu

Za powstawanie łupieżu może być odpowiedzialnych wiele przyczyn, dlatego przedstawiamy Ci najczęstsze z nich:
 • Zaburzenie właściwego pH skóry głowy, co umożliwia namnażanie się bakterii i grzybów.
 • Niedokładne spłukanie produktów do mycia włosów.
 • Używanie nieodpowiednich kosmetyków, które podrażniają skórę głowy i powodują łuszczenie się naskórka.
 • Przegrzanie skóry głowy, poprzez suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem suszarki.
 • Za powstawanie łupieżu może być odpowiedzialny także wysoki poziom cukru we krwi.

Zapobieganie łupieżowi

Łupież lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przedstawiamy Ci kilka praktycznych porad, które warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji:
 • Po każdym umyciu włosów, warto na skórę głowy zaaplikować tonik przeciwłupieżowy. Dzięki temu wzmocnimy nie tylko skalp, ale także cebulki włosów, przez co będą one rosły gęste i zdrowe.
 • Nie tylko kosmetyki odgrywają znaczącą rolę w zapobieganiu łupieżowi. Bardzo ważna jest też dieta, dlatego warto do swojego jadłospisu wprowadzić zielone warzywa, takie jak m.in. brokuły czy sałatę, które wykazują nie tylko zbawienny wpływ na włosy, ale także na cerę.
 • Na godzinę przed umyciem włosów, wmasuj kilka kropel podgrzanej oliwy z oliwek w skalp. Oliwa z oliwek przywróci odpowiednie nawilżenie skórze głowy, przez co zapomnisz o łuszczeniu się naskórka, a tym samym o łupieżu. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo czasu, użyj naszego przeciwłupieżowego szamponu, który w swoim składzie również zawiera ekstrakt z oliwy z oliwek.

Leczenie łupieżu

 • Łupież można z łatwością wyleczyć dzięki używaniu szamponów przeciwłupieżowych, których formuła została specjalnie opracowana nie tylko do leczenia łupieżu, ale także do jego zapobiegania. Aktywne składniki, zawarte w takich preparatach, silnie regenerują i nawilżają podrażniony skalp, a także usuwają wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum.
 • Przed myciem włosów, nałóż na skórę głowy olej kokosowy w wielkości łyżki stołowej i delikatnie wmasuj w skalp. Pozostaw na głowie na godzinę, a najlepiej na całą noc, po czym umyj włosy szamponem przeciwłupieżowym. Już po pierwszej kuracji zobaczysz diametralną różnicę.
 • Raz na jakiś czas szampon przeciwłupieżowy możesz zastąpić mieszanką soku z cytryny i wody, wymieszanych w proporcjach pół na pół. Tak przygotowaną miksturę należy potrzymać na włosach i skalpie około 10 minut, a następnie obficie spłukać wodą.
Łupież jest najczęstszą chorobą skóry głowy, która dotyka ludzi w każdym wieku. Pomimo tego, bardzo łatwo go uniknąć stosując odpowiednie preparaty do pielęgnacji skalpu i włosów. Dlatego pamiętajmy, że łupieżowi tak samo jak innym chorobom, lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski