Noworodek i jego właściwa pielęgnacja

Jak właściwie pielęgnować delikatną skórę noworodka?

Jesteś świeżo upieczoną mamą lub spodziewasz się przyjścia na świat Twojego dziecka i nie wiesz jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja jego delikatnej skóry? Nie musisz się martwić, ponieważ wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Noworodek - terminologia

Noworodek - tym terminem określamy dziecko od momentu jego narodzin do ukończenia 1 miesiąca życia.

Noworodek - charakterystyka

 • Noworodek sygnalizuje swoje potrzeby za pomocą płaczu, pomruków, czkawki i kichania.
 • Noworodek widzi najlepiej w odległości od 8 do 12 centymetrów.
 • W ciągu pierwszego miesiąca kształtuje się całkowicie jego słuch.
 • Noworodek w pierwszym miesiącu życia uczy się też zaciskania pięści.
 • Pod koniec pierwszego miesiąca, dziecko uczy się naśladować niektóre dźwięki.

Prawidłowa kąpiel noworodka

Czas kąpieli jest emocjonującym przeżyciem zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka. W tej kwestii musisz być bardzo ostrożna, ponieważ skóra każdego noworodka jest niezwykle cienka i delikatna, dlatego tak bardzo łatwo ją uszkodzić.

Jak zatem powinna przebiegać prawidłowa kąpiel noworodka?
 1. Po pierwsze przygotuj wcześniej wszystkie rzeczy, których będziesz potrzebowała w czasie kąpieli. Dzięki temu unikniesz nerwowej sytuacji, w której zdasz sobie sprawę, że np. zapomniałaś ręcznika i nie masz czym wytrzeć dziecka. Ponadto kiedy jesteś zdenerwowana i wykonujesz gwałtowne ruchy, noworodek może skutecznie zrazić się do kąpieli.
 2. Lista rzeczy, która powinna znaleźć się wokół wanienki powinna obejmować: krem do kąpieli Pezoderm, dzięki któremu nie będziesz potrzebować dodatkowo szamponu, a skóra noworodka pozostanie nawilżona i jedwabiście gładka, ręcznik, grzebyk lub szczotkę i krem ochronny stosowany po kąpieli. Dzięki temu zyskasz pewność, że ciało Twojego dziecka jest dokładnie oczyszczone, a jednocześnie nawilżone.
 3. Kolejną kwestią jest odpowiednie ubranie. Do mycia noworodka, zakładaj wyłącznie szybkoschnące ubranie, wykonane z miękkich materiałów i pozbawione metalowych części, w postaci zamków czy klamer. Pamiętaj także o ściągnięciu biżuterii z dłoni, dzięki czemu unikniesz zranienia ciała noworodka, metalowymi przedmiotami.
 4. Kąpiel noworodka powinna przebiegać w specjalnej wanience, która wykonana jest z odpowiedniego tworzywa i zapobiega poślizgnięciu się dziecka w czasie kąpieli. Do tego celu możesz użyć także kuchennego zlewu, jednak pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć kran, by w czasie kąpieli nie narazić noworodka na urazy.
 5. Sprawdź temperaturę wody. Pamiętaj, że skóra noworodka jest zdecydowanie bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego człowieka, dlatego też temperatura wody, która dla Ciebie wydaje się odpowiednia, dla niego jest zbyt gorąca. Optymalna temperatura wody powinna wynosić od 36-38°C. Temperaturę wody sprawdzisz za pomocą specjalnego termometru lub łokcia.
 6. Kiedy upewnisz się, że masz wszystkie potrzebne rzeczy, a temperatura wody jest odpowiednia dla noworodka, możesz przystąpić do kąpieli. Włóż dziecko delikatnie do wanienki lub zlewu, zaczynając od nóg i cały czas podpierając jego głowę.
 7. Kiedy noworodek będzie już w wodzie delikatnie zwilż jego ciało, a następnie nałóż odpowiednią ilość kosmetyku. Pamiętaj, że nasz krem Pezoderm wystarczy Ci na kilka miesięcy użytkowania. W czasie mycia uważaj, by woda nie dostała się do oczu i uszu dziecka.
 8. Po kąpieli dokładnie wytrzyj ciało noworodka miękkim ręcznikiem, upewniając się, że jego skóra jest już całkowicie sucha. Dzięki temu unikniesz wystąpienia potówki, która bardzo często spotyka małe dzieci.
 9. Kiedy upewnisz się, że skóra noworodka jest już całkowicie sucha możesz przystąpić do jej pielęgnacji, która jest bardzo ważną kwestią i nie powinniśmy nigdy o niej zapominać. Aby prawidłowo zadbać o skórę dziecka powinniśmy wybierać wyłącznie naturalne produkty, których formuła została przetestowana dermatologicznie i które nadają się do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci i noworodków.
 10. Kiedy odpowiednio nawilżysz delikatne ciało swojego dziecka, czas przystąpić do następnego kroku. A jest nim użycie odpowiedniego pudru lub kremu przeciw odparzeniom, który zabezpieczy skórę noworodka, przed podrażnieniami. W przypadku pudru, nie powinniśmy go aplikować bezpośrednio na skórę dziecka, tylko na naszą rękę, ponieważ unoszące się drobinki mogą podrażnić jego oczy lub nos.
 11. Tak wypielęgnowane dziecko jest gotowe do założenia pieluszki i odpowiedniego ubrania. Przy wyborze pieluszki kieruj się informacją podaną przez producenta, ponieważ na rynku istnieje wiele rozmiarów pampersów, które są dostosowane do wielkości dziecka. Dzięki czemu będziesz mieć pewność, że rozmiar pieluszki jest przeznaczony dla noworodka.

Jak często kąpać noworodka?

Badania Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pokazały, że codzienna kąpiel noworodka nie jest konieczna, jeżeli zachowujemy jego higienę i regularnie wymieniamy pieluszkę. Optymalne kąpanie noworodka powinno przebiegać 3 razy w tygodniu.  

  Pojawienie się noworodka to olbrzymia zmiana dla całej Twojej rodziny. Aby odpowiednio zadbać o wrażliwą skórę noworodka, powinniśmy przykładać szczególną wagę do jego właściwej pielęgnacji i wybierać wyłącznie sprawdzone produkty, dzięki którym zyskamy pewność, że nie pojawi się u niego żadna reakcja alergiczna.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski