Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

Objawy atopowego zapalenia skóry

u dzieci

Atopowe zapalenie skóry zwane również wypryskiem atopowym, egzemą lub alergicznym zapaleniem skóry dotyka około 10 - 15 % dzieci. Jest to chroniczna (przewlekła) choroba, która zaczyna się we wczesnym dzieciństwie a jej przebieg jest bardzo indywidualny. Dzieci, u których anamneza rodzinna atopowego zapalenia skóry, astmy lub kataru siennego jest dodatnia, mają predyspozycję genetyczną do dziedziczenia tego schorzenia.

Objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry u dzieci pojawia się zazwyczaj na twarzy lub na kończynach. Może się jednak rozprzestrzeniać na inne obszary skóry dziecka. Najczęstsze objawy atopowego zapalenie skóry to:
 • sucha/bardzo sucha skóra,
 • zaczerwienienia skóry (rumieńce),
 • policzki wyglądają jakby były polakierowane,
 • przede wszystkim pojawia się uporczywy świąd, zwłaszcza w godzinach wieczornych, który traci na intensywności w godzinach porannych,
 • nadmierne złuszczenie się naskórka,
 • zrogowaciała skóra,
 • czerwone, ropne krostki na zagięciach skóry,
 • skłonności do infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci

Wystąpienie atopowego zapalenie skóry u dziecka jest bardziej prawdopodobne, jeśli u innego członka rodziny, ta choroba była już zdiagnozowana. Schorzenie pojawia się w wyniku kombinacji czynników genetycznych, środowiskowych oraz przebytych infekcji.

O niekorzystnych czynnikach zewnętrznych wywołujących choroby skóry dowiesz się więcej TU.

Powikłania zdrowotne

Wystąpienie i przebieg atopowego zapalenia skóry jest bardzo indywidualne i u każdego dziecka może się różnić. Atopowe zapalenie skóry jest ponadto związane z innymi powikłaniami zdrowotnymi.

Nawet połowa dzieci z atopowym zapaleniem skóry cierpi na astmę alergiczną, która charakteryzuje się kaszlem, dusznością i uciskiem w klatce piersiowej. U co czwartego dziecka atopowe zapalenie skóry przybiera umiarkowanie ciężką lub bardzo ciężką formę, której towarzyszy katar sienny.  Jest to cieknący katar, któremu akompaniuje świąd i łzawienie oczu.

Jedna trzecia dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry ma również alergie pokarmowe. Alergie na spożywane pokarmy dotyczą przede wszystkim takich artykułów jak orzeszki arachidowe, jajka, mleko lub soję. 

Kolejne komplikacje przy atopowym zapaleniu skóry powoduje drapanie wywołane uciążliwym swędzeniem. Dziecko drapiąc się obniża funkcje ochronne skóry. Uszkodzona skóra jest podatna na występowanie infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Wyjątkowe ryzyko stanowi infekcja herpeswirusem.

Fazy atopowego zapalenia skóry (AZS) z uwzględnieniem wieku dziecka

 • Okres niemowlęcy (1-2 rok życia)
Atopowe zapalenie skóry pojawia się w fazie niemowlęcej już między 3 a 6 miesiącem życia. Charakteryzuje się uporczywym świądem, suchością skóry i plamami rumieniowymi. Wysypka w postaci grudek i pęcherzyków występuje najczęściej na kończynach, czole, policzkach lub karku.

Świąd zazwyczaj nasila się wieczorem lub w nocy, gdy dziecko jest zmęczone. U około 60 % pacjentów atopowe zapalenie skóry pojawia się właśnie w pierwszym roku życia. Typowe są częste okresy zaostrzeń objawów i remisji. Atopowe zapalenie skóry pojawia się nagle i szybko.  
 • Okres dziecięcy (2-12 lat)
Przebieg atopowego zapalenia skóry zmienia się około drugiego roku życia. Choroba może ulec złagodzeniu, a jej objawy mogą się ustabilizować. U niektórych dzieci następuje całkowite ustąpienie dolegliwości. Z drugiej strony u ¾ pacjentów atopowe zapalenie skóry zaczyna się w tym właśnie wieku. Występuje najczęściej na zagięciach skóry, ale zagrożone są również ręce i twarz. Dzieci mają krwawiące pęknięcia skóry w kącikach ust i na uszach.
 • Okres młodzieńczy i wiek dojrzały
Nawet w tej fazie przybywa nowych pacjentów, u innych atopowe zapalenie skóry powraca po remisji. Skóra chorego nie jest w dobrej kondycji – jest sucha, szorstka, zgrubiała, tworzą się przebarwienia. Zmiany skórne występują na twarzy, ramionach, plecach, stopach i dłoniach. Nierzadko uporczywy świąd w nocy nie pozwala spać, co prowadzi do bezsenności.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci leczy się miejscowo za pomocą przepisanych leków i maści. Ważna jest kompleksowa i regularna pielęgnacja skóry atopowej dzięki skutecznym preparatom.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski