Objawy i przebieg łuszczycy paznokci

ŁUSZCZYCA PAZNOKCI? POZNAJ OBJAWY I SKUTKI

Kondycja twoich paznokci uległa pogorszeniu? Zaobserwowałeś zmianę ich wyglądu? Należy mieć na uwadze, że łuszczyca nie oszczędza nawet paznokci. Zmiany chorobowe na płytce paznokcia mogą mieć różnorodny charakter i dolegliwość ta bywa mylona np. z grzybicą paznokci. Co więcej łuszczyca paznokci może występować samodzielnie lub jako objaw rozległej łuszczycy, obejmującej powierzchnię całego ciała.

Przyczyna powstania łuszczycy paznokci nie jest do końca znana. Przypuszcza się, że pojawia się ona w wyniku kombinacji czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Przewlekła choroba zapalna, jaką jest łuszczyca, dotyka mniej więcej co 50 osobę.  U co 3-4 pacjenta, u którego stwierdza się obecność łuszczycy, choroba ta przejawia się właśnie w postaci łuszczycy paznokci. Należy pamiętać, że leczenie łuszczycy paznokci jest bardziej wymagające niż leczenie łuszczycy skóry. Jedynie połowie pacjentów, dotkniętych tym schorzeniem udaje się wyeliminować jego objawy. O powadze sytuacji świadczy również fakt, że wielokrotnie łuszczyca paznokci jest wynikiem łuszczycowego zapalenia stawów.

OBJAWY ŁUSZCZYCY PAZNOKCI:

  • Na obecność łuszczycy paznokci wskazuje wyraźne łuszczenie się płytki paznokcia. Paznokcie mają nierówną powierzchnię, bruzdy i pomarszczenia, są zdeformowane i zgrubiałe. Pacjent z tym schorzeniem ma też zazwyczaj charakterystyczne łuszczycowe zmiany skórne na całej powierzchni ciała.
  • Kruchość i łamliwość paznokci.
  • Łuszczycę paznokci mogą charakteryzować białawo-żółte przebarwienia pod płytką paznokcia, powstałe w wyniku nieprawidłowego procesu rogowacenia, jak również brązowe lub żółto-czerwone przebarwienia (olejowe plamy). Świadczące o grudkach łuszczycowych pod płytką paznokcia.
  • Naparstkowanie paznokcia, czyli tworzenie się w płytce małych zagłębień. Przyczyną tego zjawiska jest parakeratoza, która oznacza, że w warstwie rogowej naskórka występują niedojrzałe komórki jądrzaste (w zdrowej skórze obecne są wyłącznie komórki bezjądrzaste). Często dochodzi również do uszkodzenia matrixu (korzenia) paznokcia.

DOSTRZEGALNE SKUTKI ŁUSZCZYCY PAZNOKCI

Przewlekłe zapalenie korzenia i łożyska paznokci wywołuje nie tylko zaburzenia jego wzrostu, ale również deformację, pogrubienie i zmiany strukturalne. Ponadto łuszczyca paznokci może występować razem z grzybiczymi infekcjami paznokci (onychomycosis) lub stanem zapalnym skóry wokół paznokci, zarówno dłoni jak i stóp (zanokcica).

Jednakże podobne kliniczne objawy jak przy łuszczycy paznokci, można zaobserwować w przypadku:
  • onychodystrofii - charakteryzuje się nadnierną łamliwością, rozszczepieniem, naparstkowaniem, a w niektórych przypadkach prowadzi nawet do całkowitego złuszczenia paznokcia.
  • liszaja płaskiego - pojawienie się charakterystycznych grudek.
  • grzybicy paznokci - infekcja grzybicza.

KIEDY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA?

Jeśli zaobserwujesz zmiany na paznokciach, takie jak przebarwienia (białe lub brązowe plamy) lub drobne zagłębienia, należy rozważyć wizytę u lekarza. Zmianom może towarzyszyć ból paznokci, który również stanowi sygnał, że warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Źródło:

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski