Objawy łojotoku

Objawy łojotoku

Łojotokowe zapalenie skóry jest to przewlekla choroba, której może towarzyszyć wiele symptomów. Z naszego artykułu poznacie najczęstsze z nich.

Najczęstsze objawy łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się w miejscu występowania gruczołów potowych. Jego objawy bardzo często dają o sobie znać w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych w organizmie młodego człowieka. Symptomy łojotokowego zapalenia skóry zazwyczaj pojawiają się na skórze głowy czy na twarzy, ale w niektórych przypadkach możemy zaobserwować pojawienie się zmian pod pachami czy w okolicach narządów płciowych.
  1. Świąd - najpowszechniejszą oznaką, że mamy do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry jest uciążliwe uczucie swędzenia.
  2. Łuszczenie się naskórka - bardzo często łojotok w swoim pierwszym stadium, mylony jest z łupieżem. A to wszystko dlatego, że we włosach możemy zaobserwować drobne płatki naskórka. Dopiero z czasem na skórze głowy, zaczynają pojawiać się pęcherze i zaczerwienienie skalpu. Co ważne, łojotokowe zapalenie skóry głowy, w większości przypadków  nie powoduje wypadania włosów. 
  3. Pojawienie się charakterystycznych czerwonych lub żółto czerwonych plam - jest to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny, ponieważ uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. Powstające zmiany skórne są nie tylko bolesne, ale dają uczucie ściągnięcia i nieprzyjemnego mrowienia skóry.
  4. Występowanie innych chorób skóry - bardzo często się zdarza, że łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszy trądzik różowaty.

Przyczyny łojotoku

  1. Wiek - bardzo często problem łojotokowego zapalenia skóry dotyczy noworodków i dzieci do 3 miesiąca życia. Łojotok objawia się u nich występowaniem tłustych placków na owłosionej skórze głowy czy w fałdach skórnych.
  2. Czynniki genetyczne.
  3. Stres.
  4. Niewłaściwa dieta.
  5. Czynniki środowiskowe np. zmiana pór roku.
Przyczyny łuszcycy we włosach

Diagnostyka łojotokowego zapalenia skóry

Jeżeli zaobserwujemy u siebie, którykolwiek z podanych powyżej objawów, powinniśmy się skontaktować z lekarzem. Jest to najbardziej kompetentna osoba, która potwierdzi lub wykluczy występowanie u nas tej choroby. Jest to o tyle ważne, ponieważ łojotokowe zapalenie skóry zazwyczaj jest mylone z egzemą, łuszczycą, łupieżem a nawet trądzikiem różowatym, a w przypadku niemowląt z pieluszkowym zapaleniem skóry.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Do miejscowego leczenia łojotokowego zapalenia skóry powinniśmy używać wyłącznie specjalistycznych preparatów, ponieważ używanie złej jakości kosmetyków może zaostrzyć objawy łojotoku. Kompleksowe leczenie skóry z problemem łojotoku zapewnia specjalistyczna seria Psorioderm, której skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi oraz przyznaniem prestiżowej Węgierskiej Nagrody Jakości.

Do miejscowego leczenia objawów łojotokowego zapalenia skóry polecamy Psorioderm Krem, który redukuje takie objawy choroby jak: zaczerwienienie, świąd i łuszczenie się naskórka. Specjalnie opracowana formuła produktu doskonale nawilża, regeneruje skórę oraz przywraca jej naturalne funkcje ochronne, a dzięki wysokiej zawartości soli z Morza Martwego, przyczynia się do zwiększenia jej odporności.Natomiast w przypadku łojotoku na głowie, do codziennej pielęgnacji wrażliwego skalpu polecamy używanie szamponu Psorioderm, którego wyjątkowe działanie, efektywnie zastępuje brakującą warstwę lipidową skóry, jak również pomaga w jej naturalnej regeneracji.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski