Objawy łojotoku

Objawy łojotoku

Łojotokowe zapalenie skóry jest zapalną dermatozą, która zwykle ma charakter przewlekły i wiąże się z wieloma towarzyszącymi jej objawami. Łojotok u pacjentów powoduje objawy indywidualne i kosmetyczne, które są najczęściej diagnozowane klinicznie. Rozpoznanie opiera się na objawach skórnych chorego.

Najczęstsze objawy łojotokowego zapalenia skóry

  1. Łojotokowe zapalenie skóry w wielu przypadkach swędzi. Objawy świądu mogą być bardzo przydatne w diagnozowaniu choroby.
  2. Typowe objawy łojotoku są objawami skórnymi, które pryzpominają łupież. Łupież łojotokowy wygląda jak drobna łuska na skórze głowy,  możliwe jest występowanie  rumieni i pęcherzy zapalnych. Typowe dla łupieżu łojotokowego jest to, że może się odkleić, stać się wilgotny lub tłusty. Ten objaw łojotokowy zwykle nie powoduje łysienia (wypadania włosów), ale może przekształcić się w dużą, mocno przylegającą płytkę łojotokową, która zbija włosy i plącze. 
  3. Jednym z charakterystycznych objawów, jak również wielkim problemem kosmetycznym twarzy są zaczerwienione lub żółtoczerwone łożyska skórne. Czerwone plamy na twarzy bolą  a nawet pieką, wysyłają również sygnał ciągnięcia i mrowienia skóry. Złogi skórne na twarzy mogą dawać wrażenie odpadania naskórka, co jest kolejnym, typowym objawem łojotoku.
  4. Pewna forma łojotokowego zapalenia skóry polega na tym, że pacjent cierpi już na choroby skóry. Łojotok współistnieje często z trądzikiem różowatym. Konieczne jest wówczas opracowanie strategicznego leczenia, które będzie miało pozytywny wpływ na obie choroby skóry. Niektóre oznaki łojotokowego zapalenia skóry mogą przeniknąć na powierzchnię skóry nawet przy łuszczycy. Ten objaw określany jest jako łojotokowo - łuszczycowy.
  5. Nietradycyjną, ale pewną formą symptomu jest również wiek. Łojotokowe zapalenie skóry występuje u noworodków (zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach życia) w postaci płatków tłustych na owłosionej skórze głowy w okolicy włosów lub w fałdach skóry, pod pachami.
Pojedyncze objawy mogą być mniej lub bardziej nasilone. Czynniki genetyczne, środowiskowe i hormonalne wpływają również na pojawienie się łojotoku, jak również stres, niewłaściwa dieta i zmiany pór roku. W niektórych przypadkach łojotok pogłębia się zimą, a w innych latem. Ponadto objawy zmieniają się wraz z wiekiem. Łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszą liczne objawy, jeśli któryś z nich występuje konieczna jest wizyta u lekarza Przyczyny łuszcycy we włosach

Identyfikacja objawów i diagnostyka łojotoku

Lekarz oceni objawy choroby i identyfikuje obecność łojotoku razem z pacjentem. Objawy łojotoku mogą być podobne do symptomów innych chorób skóry. Łojotokowe zapalenie skóry jest często mylone z atopowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym lub łuszczycą, również pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt często jest mylone z łojotokiem.

Łojotokowe zapalenie skóry atakuje skórę zdrowych osób w miejscach, w których znajdują się gruczoły łojowe. Objawy często występują we wczesnym wieku (u dzieci łojotok występuje w linii głowy) lub w okresie dojrzewania, gdy gruczoły są najbardziej aktywne, zwykle pojawiają się na skórze głowy, twarzy (brwi, nosa) lub między łopatkami. Istnieją przypadki, w których objawy łojotoku pojawiają się również pod pachami lub na narządach płciowych. Lokalne szampony i kremy, które mają zdolność eliminowania objawów łojotokowych są preferowane do miejscowego leczenia. Sprawdzonym składnikiem aktywnym jest kwas salicylowy, który pomaga tłumić objawy łojotoku i innych chorób skóry. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry i tłumienia objawów jest obecnie w pełni dostępne. W cięższych przypadkach stosuje się kortykosteroidy.

Kompleksowe leczenie skóry łojotokowej zapewnia Psorioderm. Aktywne składniki, takie jak kwas salicylowy, mocznik i kwas mlekowy, tworzą wyjątkowo silną kombinację. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym dermatokosmetyku o klinicznie sprawdzonych efektach.Ciekawostka:

Objawy łojotokowego zapalenia skóry można zauważyć w wieku dorosłym, szczególnie u osób z przewlekłymi zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Parkinsona lub choroby takie jak HIV / AIDS.

 

« wróć do bloga

Blog

Łuszczyca na powiekach

Poznajcie 3 wyjątkowe składniki w linii Psorioderm

Mocznik - lekarstwo dla suchej i wrażliwej skóry

Jak oczyszczać delikatną skórę wrażliwej cery?