Pieluszkowe zapalenie skóry

Odparzenia - Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry charakteryzuje się czerwonymi, pieczącymi i bolesnymi odparzeniami, które występują w fałdach skórnych, okolicach krocza i na pupie. Są one zwykle spowodowane podrażnieniem skóry. Odparzenia najczęściej występują u najmłodszych dzieci albo niemowląt i są nazywane pieluszkowym zapaleniem skóry. Pojawiają się one w miejscach, zakrytych przez pieluszkę.

Przyczyny odparzeń

Odparzenia powoduje wiele czynników. Czy znacie wszystkie? Poniżej opisaliśmy najbardziej powszechne przyczyny odparzeń:
 • Delikatną skórę dziecka podrażniają przede wszystkim jego odchody, ponieważ w czasie ich rozkładu uwalnia się amoniak, który zawiera substancje drażniące wrażliwy naskórek dziecka.
 • Przyczyną odparzeń może być infekcja bakteryjna lub drożdżakowa. Przykryta pieluchą część ciała dziecka jest idealnym miejscem dla rozwoju bakterii, a tym samym do rozprzestrzeniania się zmian chorobowych.
 • Zmiana diety dziecka, powoduje zmianę jego stolca, czego efektem może być podrażnienie skóry. Z tym samym problemem mogą borykać się też mamy, które do tej pory karmiły i wyłącznie piersią, a później zdecydowały się wprowadzać nowe produkty do menu dziecka.
 • Dzieci u których zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry lub łojotok są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju podrażnienia naskórka.
 • Również przyjmowanie antybiotyków może powodować odparzenia, ponieważ antybiotyki zabijają zarówno złe, jak i dobre bakterie. Co w rezultacie może doprowadzić do wyniszczenia flory bakteryjnej. Tak samo jest w przypadku dzieci karmionych piersią, których matki stosują antybiotyki.
 • Niektóre rodzaje pieluch, lub ich poszczególne części mogą powodować odparzenia.
 • Stosowanie nieodpowiedniego rozmiaru pampersów, zwłaszcza tych za małych, nie tylko uciska skórę dziecka ale także prowadzi do otarć czy podrażnień jego naskórka, co w rezultacie skutkuje odparzeniami..

 

Objawy odparzeń

 • Objawy skórne - w przypadku odparzeń skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. A ponadto w miejscu pieluszki naskórek dziecka jest wyjątkowo miękki.
 • Zmiana zachowania - dzieci są rozdrażnione, szczególnie przy zmianie pieluchy. Dodatkowo każda kąpiel wywołuje u nich płacz.

Jak zapobiec odparzeniom?

Odparzenia powstają w wyniku działania kilku czynników. Jeśli chcesz im zapobiec, wprowadź w życie poniższe rady:
 • Najlepszym sposobem na zapobieganie odparzeń jest utrzymywanie czystej i suchej skóry, dlatego staraj się często zmieniać pieluszkę.
 • W czasie kąpieli dbaj o to by woda miała odpowiednią temperaturę. Jeżeli używasz chusteczek nawilżanych, zwróć uwagę na ich skład. Nie wybieraj takich które zawierają alkohol lub sztuczne aromaty!
 • Do mycia używaj tylko łagodnych, bezzapachowych produktów, takich jak np. Krem do kąpieli Pezoderm, który nie zawiera parabenów, przez co jest zalecany do codziennego mycia, nie tylko ciała, ale również skóry głowy.
 • Po umyciu nie wycieraj skóry ręcznikiem, pozwól jej samoistnie wyschnąć.
 • Po kąpieli zawsze pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć naskórek dziecka odpowiednimi preparatami. Bardzo skuteczny jest krem ochronny Pezoderm, który został stworzony z myślą o pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci i niemowląt. Unikalna formuła kremu skutecznie zapobiega powstawaniu odparzeń.
 • Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii, dokładnie umyj ręce  przed przystąpieniem do rytuału pielęgnacyjnego.
 • Staraj się pozostawiać dziecko bez pieluchy tak często, jak to możliwe. Ponieważ nie ma lepszego sposobu na uniknięcie odparzeń, jak pozwolenie skórze oddychać.

Dodatkowa wskazówka:

Nietolerancja niektórych materiałów, odzieży lub detergentów piorących mogą powodować podrażnienia skóry lub ewentualnie odparzenia. Jeśli używasz tetrowych pieluch, pierz je w delikatnym proszku w gorącej wodzie, dzięki czemu skutecznie zabijesz wszelkie bakterie. Dodatkowo do prania możesz dodać łyżkę octu, dzięki czemu staną się one niewyobrażalnie miękkie.

Nie każde podrażnienie, oznacza odparzenie

Jeżeli zobaczysz że skóra twojego dziecka stała się zaczerwieniona i podrażniona, nie zakładaj od razu że jest to odparzenie, ponieważ może to być:
 • wysypka,
 • liszaj,
 • świerzb.

Kiedy odwiedzić lekarza?

Długoterminowe występowanie odparzeń na skórze Twojego dziecka sygnalizuje konieczność wizyty u lekarza. W niektórych przypadkach lekarz przepisuje skuteczne maści, które leczą wysypkę i podrażnienie skóry. Autentyczną bronią przeciwko zapaleniu jest maść cynkowa. Działa antybakteryjnie, hamuje stany zapalne, łagodzi i przyspiesza proces regeneracji naskórka. Ponadto pozostawia delikatną warstwę ochronną, która ma wyjątkowo pozytywny wpływ na odparzenia.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski