Łojotok: przyczyny, występowanie i leczenie

Czym jest łojotok?

Łojotok lub łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą niezakaźną. Osobliwością jest to, że manifestuje się ona w jak największym stopniu indywidualnie i w jakikolwiek inny sposób. Istnieje tłusty i suchy łojotok. Występuje w miejscach o bogatej strukturze gruczołów łojowych (twarz, klatka piersiowa). Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, ale najczęściej zdarza się u dzieci w wieku do 3 miesięcy (noworodkowy łojotok). Ani jeden przypadek nie kończy się dożywotnią diagnozą łojotoku, przy czym jego stan zmienia się w zależności od kilku czynników.

Przyczyny łojotoku

Kwestia przyczyn łojotoku nadal pozostaje nierozwiązana. Istnieje zestaw czynników, które zwiększają przewidywanie występowania choroby i mają wpływ na zapalenie łojotokowe. Najczęstsze z nich to:
  • Predyspozycje genetyczne, podobnie jak w przypadku innych chorób skóry i łojotoku, zwiększają ryzyko wystąpienia.
  • Znaczną rolę odgrywa wpływ hormonów. Przyczyną łojotoku są męskie hormony płciowe, ponieważ testosteron zwiększa aktywność gruczołów łojowych.
  • Skład łoju i częste pocenie się mogą również wywoływać chorobę.
  • Nieprawidłowe jedzenie to pożywna gleba na łojotok. Głównie spożywanie niezdrowych i drażniących produktów spożywczych, alkoholu i palenie papierosów.
  • Osłabiony układ odpornościowy jest źródłem różnych chorób, w tym chorób skóry.
  • Na zmiany zapalenia łojotokowego mają wpływ drożdżowe infekcje. Obecność lipofilowych drożdży Malassezia na powierzchni skóry wpływa bezpośrednio na występowanie łojotoku. Nie ma czynników psychologicznych. Stres może znacznie przyczynić się do występowania i rozprzestrzeniania się łojotoku. W tym samym czasie brak snu stymuluje powstawanie chorób skóry.
  • Przyczynę łojotoku można również przypisać zmianom klimatycznym. Zwykle intensyfikuje się latem, a zimą cofa.
  • Jednym z czynników może być nadmiar witaminy A lub brak witaminy B i witaminy H.
Wraz z wiekiem zmniejsza się liczba gruczołów łojowych, co ma bezpośredni wpływ na występowanie łojotoku. Po przejściu pewnego wieku (w przybliżeniu po okresie menopauzy - kończącym funkcje seksualne i rozrodcze), wystąpienie łojotoku zostaje całkowicie wyeliminowane. Praktycznie po zakończeniu tego okresu nie ma już łojotoku.  

Leczenie łojotoku

Pierwszym krokiem jest wizyta u dermatologa, który z pewnością obali lub potwierdzi występowanie łojotoku. Leczenie jest względnie bezpieczne, z użyciem pierwotnych szamponów leczniczych, kremów lub podobnych preparatów. Nie stosujemy preparatów, jeśli skóra łojotokowa jest zraniona. Mogą dostać się do krwioobiegu.

Bardzo ciężki łojotok leczy się hormonalnymi lekami lub środkami, które zawierają anty-męskie hormony antyludzkie. Powszechnie stosuje się środki przeciwgrzybicze lub glukokortykoidy. Powszechnie stosuje się środki przeciwgrzybicze lub glukokortykoidy.

Obecnie dostępnych jest kilka opcji leczenia. Eksperci zalecają pacjentom cierpiącym na łojotok leczenie klimatyczne, opalanie się, balneoterapię lub pobyt nad morzem. Ważne jest, aby trzymać się porady eksperta, dermatologa lub farmaceuty.  

Kluczem leczenia jesteśmy MY

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób skóry i leczenia łojotoku, musimy przyjść sami do tego co nam pomaga. Nie ma uproszczonej procedury leczenia dla wszystkich pacjentów cierpiących na łojotok. Należy również zwrócić uwagę na drażniące czynniki prowokujące, które pogarszają ten stan.  

Łojotok i higiena osobista

Podczas leczenia łojotoku higiena osobista musi być delikatna, neutralna, wolna od perfum i barwników. Trzeba również zachować ostrożność wybierając krem przeciwsłoneczny.

Zmniejszenie łojotoku zależy od użytych kremów i ich składu. Częsta zmiana może powodować podrażnienie skóry. Zaleca się stosowanie preparatów o tym samym działaniu leczniczym na ciało i na skórę głowy tylko w innej postaci. Idealną konsystencją jest krem, ponieważ maść mogłaby niepotrzebnie i jeszcze bardziej zmiękczyć skórę. Szampony do włosów o działaniu keratolitycznym i przeciwgrzybicznym są odpowiednie dla włosów na skórze dotkniętej łojotokiem. Szampony do włosów o działaniu keratolitycznym i przeciwgrzybicznym są odpowiednie dla włosów na skórze dotkniętej łojotokiem.  

 

« wróć do bloga

Blog

Łuszczyca na powiekach

Poznajcie 3 wyjątkowe składniki w linii Psorioderm

Mocznik - lekarstwo dla suchej i wrażliwej skóry

Jak oczyszczać delikatną skórę wrażliwej cery?