ŁOJOTOK: PRZYCZYNY, OBJAWY I LECZENIE

Czym jest łojotok?

Łojotok lub łojotokowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą niezakaźną, która u każdego człowieka przebiega inaczej. Istnieje zarówno tłusty jak i suchy łojotok. Zazwyczaj występuje on  w miejscach o bogatej strukturze gruczołów łojowych, takich jak twarz czy klatka piersiowa. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, ale najczęściej zdarza się u dzieci w wieku do 3 miesięcy (noworodkowy łojotok). Ani jeden przypadek nie kończy się dożywotnią diagnozą łojotoku, przy czym jego stan zmienia się w zależności od kilku czynników.

Przyczyny łojotoku

Przyczyny powstawania łojotoku nadal pozostają zagadką. Istnieje jednak kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby. Najczęstsze z nich to:
  • Predyspozycje genetyczne, podobnie jak w przypadku innych chorób skóry i łojotoku, zwiększają ryzyko pojawienia się tego schorzenia.
  • Znaczną rolę odgrywają hormony, ponieważ testosteron zwiększa aktywność gruczołów łojowych.
  • Nadmierne pocenie się może również wywoływać tę chorobę.
  • Wysokoprzetworzona żywność, ale także spożywanie alkoholu i palenie papierosów są zaliczane do czynników wysokiego ryzyka.
  • Osłabiony układ odpornościowy jest źródłem różnych chorób, w tym chorób skóry.
  • Na zmiany zapalenia łojotokowego mają wpływ drożdżowe infekcje. Obecność lipofilowych drożdży Malassezia na powierzchni skóry wpływa bezpośrednio na występowanie łojotoku.
  • Przyczynę łojotoku można również przypisać zmianom klimatycznym. Zwykle objawy łojotoku zwiększają się latem, a ustępują zimą.
  • Jednym z czynników prowokujących może być nadmiar witaminy A lub niedobór witamin B lub H.
Wraz z wiekiem zmniejsza się liczba gruczołów łojowych, co ma bezpośredni wpływ na występowanie łojotoku. U kobiet, jego objawy prawie całkowicie ustępują po okresie menopauzy.  

Leczenie łojotoku

Pierwszym krokiem w leczeniu łojotoku jest wizyta u dermatologa, który zdiagnozuje, czy rzeczywiście zmagamy się z tym problemem. Leczenie  zazwyczaj polega na używaniu odpowiednich kosmetyków do higieny osobistej.

W przypadku bardzo ciężkich odmian łojotoku leczy się je specjalnie przepisanymi lekami hormonalnymi. Powszechnie stosuje się też środki przeciwgrzybicze lub glukokortykoidy.

Obecnie dostępnych jest kilka opcji leczenia. Eksperci zalecają pacjentom, cierpiącym na łojotok leczenie klimatyczne, opalanie się, balneoterapię lub pobyt nad morzem. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń eksperta, dermatologa lub farmaceuty.

Kluczem leczenia jesteśmy MY

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób skóry, tak i w leczeniu łojotoku, musimy sami odkryć to co nam pomaga. Ponieważ nie ma uniwersalnej procedury leczenia dla wszystkich pacjentów cierpiących na łojotok. Należy jednak zwrócić uwagę na drażniące czynniki prowokujące, które pogarszają stan tej choroby.

Łojotok i higiena osobista

Podczas leczenia łojotoku podstawą jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej. Powinniśmy wybierać delikatne produkty do pielęgnacji ciała, które nie zawierają barwników, aromatów i parabenów.  

Zmniejszenie łojotoku zależy od użytych kremów i ich składu. Częsta zmiana może powodować podrażnienie skóry. Zaleca się stosowanie jednej serii preparatów, zarówno do oczyszczania ciała, jak i skóry głowy. Ze swojej strony polecamy kosmetyki Psorioderm, których skuteczność w leczeniu łojotoku została potwierdzona, przez liczne badania kliniczne. Produkty Psorioderm, charakteryzują się bogactwem składników odżywczych, takich jak: ekstrakty roślinne, sól z Morza Martwego czy witaminy. Ponadto te preparaty zostały nagrodzone prestiżową Węgierską Nagrodą Jakości.  

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski