Potówka u dorosłych

Potówka u dorosłych - objawy i sposoby leczenia

Bardzo często potówkę kojarzymy z małymi dziećmi, aczkolwiek ten problem może dotyczyć także dorosłych. Pojawienie się potówki zazwyczaj jest związane z gorącym i wilgotnym powietrzem, i objawia się wysypką na zgięciach skóry, albo na częściach ciała, przykrytych ubraniem.
 
Wystąpienie potówki oznacza nieprawidłową pracę gruczołów potowych, przez co pot nie jest w stanie przedostać się przez naszą skórę. O tym jakie są objawy potówki i jak ją leczyć dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym właściwie jest potówka?

Potówka jest to reakcja alergiczna skóry, spowodowana przez gorąco lub nerwy, która objawia się pojawieniem na ciele czerwonych, swędzących krostek. Zazwyczaj ludzie, u których raz pojawiła się potówka, muszą się liczyć z tym, że ten problem będzie powracał u nich przez całe życie.

Photo by Oleksandr Pidvalnyi from Pexels

Objawy potówki

Potówka objawia się w postaci czerwonych, swędzących krostek, które pojawiają się na ciele. Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tej reakcji alergicznej może towarzyszyć też ból głowy, świszczący oddech, a nawet problemy z oddychaniem.

Przyczyny potówki

Wysoka temperatura i wilgotne powietrze nie są jedynymi przyczynami, wystąpienia potówki. Każda aktywność fizyczna, która powoduje podwyższenie się temperatury Twojego ciała, może być odpowiedzialna za jej pojawienie się. Ponadto potówkę może wywołać nawet gorąca kąpiel lub stres.  

Photo by Evelyn from Pexels

Najbardziej skuteczne sposoby leczenia potówki:

Co prawda, każda reakcja alergiczna skóry jest inna, ale istnieje kilka niezawodnych sposobów, które złagodzą dolegliwości związane z potówką.
 • Lekarstwa na receptę - jeśli zmagasz się z dość ciężką odmianą potówki, to zalecamy Ci kontakt z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem, który przepisze Ci odpowiednie lekarstwa. Najczęściej będą to:
  • Leki przeciwhistaminowe - potówka jest to reakcja alergiczna organizmu na uczucie gorąca. Dlatego leki przeciwhistaminowe są skutecznie w eliminacji jej symptomów.
  • Sterydy - bardzo często kremy, zawierające sterydy są przepisywane, aby złagodzić uczucie pieczenia i zaczerwienienie, które są jednymi z najbardziej dokuczliwych objawów potówki.
 • Unikanie czynników prowokujących potówkę - jeżeli zaobserwujesz, że potówka pojawia się u Ciebie podczas aktywności fizycznej lub pod wpływem nerwowej sytuacji, to postaraj się ich unikać. Jeżeli natomiast nie chcesz rezygnować z przebywania na słońcu, to miej zawsze w ,,pogotowiu” ręcznik chłodzący i leki przeciwhistaminowe.
 • Unikanie gorących kąpieli - Gorąca woda może jeszcze bardziej podrażnić Twoja skórę, szczególnie wtedy gdy pojawi się na niej potówka. Lepszy od długiego siedzenia w wannie jest szybki prysznic w letniej wodzie. Pamiętajmy by po kąpieli użyć odpowiednich produktów, które złagodzą podrażnienia skóry, ze swej strony polecamy Krem ochronny Pezoderm
 • Luźne ubrania - obcisła odzież i wilgotne powietrze mogą stać się główną przyczyną wystąpienia potówki. Kiedy temperatura na zewnątrz znacznie wzrasta, postaraj się wybierać lekkie, przewiewne ubrania, które uchronią Twój organizm przed przegrzaniem.
 • Unikanie leków przeciwbólowych - leki zawierające ibuprofen mogą jeszcze bardziej nasilić objawy potówki, dlatego kiedy poczujesz swędzenie lub pieczenie powinieneś wybrać naturalne metody łagodzenia bólu, takie jak np. aromaterapia.
 • Aloes - pomocny w łagodzeniu dolegliwości związanych z potówką jest sok z aloesu, który przyspiesza gojenie się ran. Ponadto łagodzi podrażnienia i stany zapalne.
 • Soda oczyszczona - ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, soda oczyszczona doskonale sprawdza się w leczeniu potówki. Ponadto minimalizuje nadmiar sebum oraz uśmierza swędzenie.
 • Kostki lodu - pomocne w leczeniu dolegliwości związanych z potówką będą też kostki lodu. Lód nie tylko złagodzi ból, ale także uśmierzy swędzenie. Dla uzyskania najlepszych rezultatów stosować 2-3 razy dziennie.
  Potówka to nie tylko reakcja alergiczna skóry, która pojawia się u małych dzieci. Bardzo często borykają się z nią też dorośli, więc kiedy następnym razem zauważysz na swoim ciele charakterystyczne, czerwone krostki, upewnij się, że to nie potówka. Dzięki naszym, niezawodnym sposobom szybko zapomnisz o swędzeniu i nieprzyjemnym pieczeniu naskórka.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski