Potówka u dziecka

Potówka u dziecka - przyczyny, objawy i leczenie

Pojawienie się potówki to uciążliwy problem, który może odebrać Tobie i Twojemu dziecku, spokojny sen w nocy. O tym jakie są przyczyny potówki oraz jak jej zapobiegać i leczyć, dowiecie się z naszego artykułu.

Potówka u dzieci jest dla nich nie tylko uciążliwa i swędząca, ale może także być przyczyną tego, że staną się one grymaśne. Oczywiście potówka może pojawić się u ludzi w każdym wieku, ale to właśnie dzieci są na nią najbardziej podatne, ponieważ ich gruczoły potowe nie są do końca wykształcone.

Co powoduje potówkę u dzieci?

Najważniejszą przyczyną potówki jest ciepło. Dlatego w większości przypadków, to właśnie w czasie upalnej i wilgotnej pogody, na ciele dziecka pojawiają się charakterystyczne czerwone krostki i pęcherze. Dodatkowo obcisłe i zbyt ciepłe ubranie może zaostrzać ten problem.

Charakterystyczne objawy potówki

Potówka u dziecka objawia się wystąpieniem skupisk małych, czerwonych krostek, które wyglądem mogą przypominać trądzik. Zazwyczaj potówka pojawia się na twarzy, szyi, bądź w zgięciach skóry, ale także może wystąpić w górnej części klatki piersiowej albo w okolicach przykrytych pieluszką.  

Do innych, powszechnych objawów wystąpienia potówki u dziecka zaliczamy swędzenie, uczucie mrowienia oraz dokuczliwy ból, o których oczywiście Twoje dziecko nie może Ci powiedzieć. Zaobserwujesz jednak, że w momencie wystąpienia potówki stanie się ono marudne i niespokojne. Może mieć ono także większe problemy z zasypianiem w nocy.

Jak leczyć potówkę?

Najważniejszą zasadą w leczeniu potówki jest zachowanie spokoju. Kiedy ty zaczniesz wykazywać zdenerwowanie, Twoje maleństwo szybko to wyczuje, przez co samo stanie się jeszcze bardziej drażliwe i nerwowe.   Poniżej przedstawiamy Ci kilka, skutecznych metod, które szybko pozwolą Ci zapomnieć o potówce:
 • Do kąpieli używaj specjalistycznych produktów, przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, takich jak nasz krem do kąpieli Pezoderm, który nie zawiera sztucznych barwników, aromatów i parabenów. Należy pamiętać też, że woda nie powinna być zbyt gorąca.
 • Aby uniknąć nawrotów potówki, po wieczornej kąpieli powinniśmy dokładnie wycierać skórę naszego maluszka oraz stosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji jego ciała, takie jak np. krem ochronny Pezoderm, który doskonale regeneruje uszkodzony naskórek oraz łagodzi objawy potówki.   
 • Miejsca dotknięte potówką, powinny zawsze pozostać suche. Jeżeli jest gorąco, możemy umiejscowić dziecko w pobliżu wentylatora, dzięki czemu pozbędziemy się nadmiaru potu z jego skóry.
 • Powinniśmy unikać stosowania wszelkiego rodzaju olejków czy pudrów w pielęgnacji, ponieważ zatykają one pory, pogarszając w ten sposób objawy potówki.
 • W czasie zabawy w domu, zapewnij swojemu dziecku przerwę od ubrań.

Jak zapobiegać wystąpieniu potówki u dziecka?

Przedstawiamy Ci kilka, praktycznych rad, dzięki którym Twoje maleństwo będzie wolne od nawrotów potówki:
 • Kiedy nie ma takiej potrzeby, to nie zakładaj dziecku zbyt ciepłych ubrań, które mogą powodować pocenie się jego ciała, a tym samym spowodować potówkę.
 • Staraj się ograniczyć czas, jaki Twoje dziecko spędza w nosidełku. Ponieważ pod wpływem ciepła jego ciała i braku odpowiedniej wentylacji, szybko możesz spodziewać się, pojawienia się potówki.
 • Wybieraj przewiewne i lekkie ubrania, zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni.
 • W czasie upalnej pogody postaraj się ograniczyć czas, jaki spędzasz ze swoim dzieckiem na zewnątrz. A kiedy to niemożliwe, przebywaj tylko i wyłącznie w zacienionych miejscach.
 • Pod żadnym pozorem nie zostawiaj swojego dziecka, samego w samochodzie! Może to spowodować dużo poważniejsze dolegliwości niż potówka. Natomiast w czasie jazdy, zwłaszcza w gorące dni,korzystaj z klimatyzacji.
 • Pozostań w klimatyzowanych pomieszczeniach, zawsze kiedy to możliwe.
 • Aby uniknąć wystąpienia potówki, powinnaś zadbać aby miejsce w którym śpi Twoje dziecko, miało zawsze odpowiednią temperaturę i właściwy przepływ powietrza. 
Pamiętaj, że potówka u dziecka trwa zaledwie kilka dni. Dzięki naszym poradom, szybko złagodzisz jej dolegliwości i cierpienie swojego maluszka. A dodatkowo kiedy wprowadzisz do swojego życia tych kilka, cennych wskazówek, możesz być pewnym, że nigdy więcej nie będziesz mieć do czynienia z potówką.

W przypadku, gdy potówka nie zniknie po kilku dniach, powinieneś zwrócić się o pomoc do lekarza.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski