Przyczyny wypadania włosów

Dlaczego wypadają włosy?

Istnieje wiele przyczyn, które stoją za złą kondycją włosów, a w konsekwencji za ich wypadaniem, które może mieć charakter długotrwały lub krótkotrwały. Przygotowaliśmy dla ciebie najczęstsze przyczyny wypadania włosów.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Niedobór składników odżywczych

Za wypadanie włosów może być odpowiedzialny niedobór białka w naszym pożywieniu. Dlatego musimy zwrócić na to szczególną uwagę, kiedy jesteśmy na diecie. Zwłaszcza, że utratę włosów z powodu niewystarczającej ilości białka, możemy zaobserwować dopiero po 2-3 miesiącach. Wiedząc o tym, powinniśmy zawsze pamiętać o włączeniu do naszego jadłospisu ryb, mięsa czy jaj.

Problem może stanowić również niedobór żelaza. Z powodu jego niewystarczającej ilości 1 na 10 kobiet cierpi na anemię, która przyczynia się do nasilonego wypadania włosów. Przerzedzenie włosów może oznaczać także niski poziom witaminy B.

Bardzo często za niedobór witamin i minerałów w naszym organizmie, możemy winić radykalny spadek wagi, którego konsekwencją jest też utrata włosów. Nadmiar składników odżywczych

Wypadanie włosów może wywołać nie tylko niedobór, ale również nadwyżka określonych substancji odżywczych. Jako przykład posłużyć może nadmiar witaminy A, który powoduje utratę włosów. Dlatego nie warto przekraczać zalecanej dziennej dawki jej spożycia, która wynosi 5000 IU, gdyż może się to niekorzystnie odbić na naszym zdrowiu.

Zmiany hormonalne

Do zmian hormonalnych należy również ciąża. Powszechnie wiadomo, że przyszłe mamy w stanie błogosławionym tracą duże ilości włosów. Jednak już po urodzeniu dziecka, kondycja włosów znacząco się poprawia. Niemniej jednak z perspektywy zmian hormonalnych w gorszej sytuacji znajdują się kobiety  w okresie menopauzy, jak i również te które stosują antykoncepcję. Ponieważ u nich nie tylko wzrasta ryzyko wypadania włosów, ale nie występuje żaden okres, po którym następuje wyraźna poprawa ich kondycji.

Stosowanie leków

Skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków jest zwiększone wypadanie włosów. Dlatego, gdy zaczynasz stosować leki o silnym działaniu, powinieneś zachować szczególne środki ostrożności. Jednak zupełnie inna sytuacja ma miejsce w czasie chemioterapii, przed której negatywnymi skutkami nie jesteśmy w stanie się zabezpieczyć. Albowiem chemioterapia niszczy nie tylko komórki rakowe, ale również komórki włosów. Dlatego wypadanie włosów objawia się u wszystkich pacjentów. Poza chemioterapią do leków, które mogą się przyczyniać do utraty włosów należą: środki na zaburzenia krzepliwości krwi, na nadciśnienie, antydepresanty, leki stosowane w leczeniu reumatyzmu czy schorzeń skórnych.

Problemy zdrowotne

Wypadanie włosów może sygnalizować jakiś stan zapalny w naszym organizmie lub inne dolegliwości ze zdrowiem. Bardzo często winę za utratę włosów ponosi nieprawidłowa praca tarczycy. Zupełnie inna sytuacja występuje, jeżeli zaobserwujemy, że sami przyczyniamy się do ich utraty. Może to świadczyć o chorobie psychicznej jaką jest trichotillomania. Objawia się ona niekontrolowanym przymusem wyrywania sobie włosów, które przez to nie są w stanie się zregenerować. Choroba ta częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn.

Stres

Jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów jest stres. Zarówno fizyczny jak i psychiczny. Może on być spowodowany wypadkiem, utratą kogoś bliskiego, ciężką chorobą a nawet zwykłą grypą. Czasami jego skutki mogą się pojawić dopiero po upływie od 3 do 6 miesięcy od traumatycznego wydarzenia.

Genetyka, wiek, hormony płciowe

Średnio dwóch na trzech mężczyzn łysieje po ukończeniu 60 roku życia. Wypadanie włosów jest związane z predyspozycją genetyczną, wiekiem i męskimi hormonami płciowymi. Również kobiety mogą w określonym wieku stopniowo tracić włosy. Łysienie zazwyczaj następuje po 50. roku życia. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mają genetyczną predyspozycję do utratu włosów, a w ich rodzinach ten problem jest powszechny.

Kiedy nie mamy do czynienia z naturalną utratą włosów, ale z nadmiernym wypadaniem włosów?
  • włosy wyraźnie się przerzedziły,
  • podczas mycia włosów lub czesania, w naszych dłoniach zostaje ich duża ilość,
  • możemy zaobserwować pogorszenie ich kondycji (stają się delikatne, kruche i łamliwe),
  • przez włosy prześwituje skóra głowy.
Wizyta u trychologa

Jeśli zaobserwowałeś u siebie wspomniane wyżej objawy, których nie potrafisz wyeliminować za pomocą żadnych preparatów, najwyższy czas udać się do lekarza. Konsultacja z trychologiem może ci wiele wyjaśnić. Trycholog wykona testy, określi przyczyny wypadania włosów oraz określi ich kondycję. Pamiętaj, że wypadanie włosów można nie tylko zahamować, ale równie skutecznie mu zapobiegać.  

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski