Uczulenie na chłód

Uczulenie na chłód - przyczyny i leczenie

Uczulenie na chłód jest to reakcja alergiczna, która najczęściej pojawia się kilka minut po wystawieniu naszej skóry na działanie negatywnych warunków atmosferycznych. Czym się objawia, jak ją leczyć i czy jest groźna dla naszego zdrowia, tego dowiecie się czytając poniższy artykuł.

Uczulenie na zimno - czym się objawia?

Uczulenie na chłód objawia się pojawieniem na naszej skórze czerwonej i swędzącej wysypki. Zazwyczaj możemy ją zaobserwować już po 2 minutach, od czasu wystawienia naszej skóry na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, i może ona trwać od 1 do 2 godzin.
Uczulenie i jego symptomy U każdego człowieka uczulenie na zimno i jego objawy mogą się znacząco różnić, jednakże wyróżniamy kilka znaczących symptomów, świadczących o tym, że nasz organizm niezbyt dobrze radzi sobie z aklimatyzacją do złych warunków atmosferycznych.
 • U większości osób, alergia na zimno objawia się pojawieniem na skórze, czerwonej i swędzącej wysypki.
 • O uczuleniu może świadczyć również ból głowy, który daje o sobie znać w momencie, kiedy zmieniamy otoczenie na znacznie chłodniejsze.
 • Chłód może wzbudzać u nas również takie uczucia jak niepokój czy znużenie.
 • W skrajnych przypadkach uczulenie na zimno może objawić się w postaci utraty przytomności czy palpitacji serca.  
 • O alergii na chłód świadczy nie tylko reakcja uczuleniowa występująca na skórze, ale także świszczący oddech czy ból stawów.
 • Ponadto alergia na chłód może objawiać się poprzez łzawienie oczu czy kichanie.

Uczulenie na zimno i jego przyczyny

Dokładne przyczyny wystąpienia alergii nie są jeszcze do końca poznane. Podejrzewa się, że uczulenie na zimno może być związane ze złym krążeniem krwi lub występowaniem choroby zakaźnej, takiej jak: ospa wietrzna czy mononukleoza. 
Czynniki, które mogą nasilać reakcję uczuleniową
Co prawda nie wiemy dokładnie, co wywołuje tak gwałtowne uczulenie skóry, ale istnieje kilka czynników, które mogą sprzyjać pojawieniu się reakcji alergicznej. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich:
 • Ekspozycja ciała na niską temperaturę jest uznawana za główną przyczynę wystąpienia uczulenia.
 • Reakcję alergiczną organizmu może wywoływać także pływanie bądź kąpanie się w zimnej wodzie.
 • Spożywanie zimnych napojów i jedzenia, także może stać się przyczyną, pojawienia się na naszej skórze uczulenia.
 

Uczulenie na chłód - leczenie

W leczeniu uczulenia, które pojawia się pod wpływem zimna, powinniśmy starać się unikać czynników, które powodują u nas powstanie reakcji alergicznej, takich jak np. zimna woda czy środowisko.   W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie zapobiec wystawianiu naszego ciała na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinniśmy starać się wzmocnić nasz organizm od środka. Rekomendujemy kompleksowy zestaw witamin Vitasoft, który dostarczy nam wszystkich, niezbędnych składników odżywczych i zwiększy naszą odporność, dzięki czemu złagodzimy reakcję uczuleniową. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które mogą być skuteczne w łagodzeniu alergii, pojawiającej się pod wpływem zimna:
 • Przede wszystkim, kiedy jesteśmy uczuleni na chłód powinniśmy pamiętać by przebywać w ciepłym pomieszczeniu. Należy unikać długich spacerów, w czasie złej pogody, a kiedy już musimy wyjść, trzeba zadbać o ciepłe okrycie całego ciała, by nie narażać go na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
 • Powinniśmy się zastanowić czy inne czynniki nie powodują pogorszenia naszych dolegliwości alergicznych. Oczywiście chłód może być głównym winowajcą naszego uczulenia, ale kiedy nasza skóra jest podrażniona, łatwo możemy pogorszyć jej stan. Dlatego do codziennej higieny powinniśmy używać wyłącznie naturalnych kosmetyków, takich np. mydło dziegciowe czy mydło z błotem z Morza Martwego.
 • Jeżeli występują u nas problemy z oddychaniem, to powinniśmy się zaopatrzyć w leki wziewne i często robić inhalacje.
  Choć uczulenie na chłód może wydawać się dość nieprawdopodobną chorobą, to jednak w rzeczywistości zmaga się z nią  bardzo wielu ludzi. Dlatego kiedy zauważymy u siebie jakiekolwiek symptomy reakcji alergicznej, która pojawiła się pod wpływem zimna, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, szczególnie, że nieleczone uczulenie może spowodować bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski