ŁUSZCZYCA GŁOWY

Łuszczyca skóry głowy

    Łuszczyca może pojawić się właściwie na każdej części naszego ciała, ale najczęściej jest to skalp. Może ona występować w tym miejscu samoistnie lub stanowić część rozległych zmian łuszczycowych, pokrywających całą powierzchnię naszej skóry.  

Przyczyny łuszczycy skóry głowy

  Łuszczyca skalpu, podobnie jak wszystkie inne rodzaje łuszczycy, jest związana z defektami genetycznymi, które wpływają na pewne części układu odpornościowego. Jednakże główna przyczyna łuszczycy na głowie nie została jasno określona. Uważa się, że czynniki prowokujące mogą wywoływać tę chorobę u osób z predyspozycja genetyczną, jednakże nie powodują jej zaostrzenia. Przyczyny łuszcycy we włosach

Leczenie łuszczycy na głowie

 Bardzo ważna jest konsultacja z dermatologiem, ponieważ trudno samodzielnie rozróżnić łuszczycę od łojotokowego zapalenia skóry głowy. Chociaż choroba ta jest nieuleczalna, istnieją jednak leki które są w stanie niemal całkowicie wyeliminować jej objawy i przejąć nad nią kontrolę. W przypadku łuszczycy skóry głowy, leczenie utrudnia fakt, że ta część ciała jest pokryta włosami, które mogą komplikować aplikację leków.

Jeżeli zmiany łuszczycowe, które pojawiły się na skalpie są częścią innych, bardziej obszernych ognisk zapalnych, które pokrywają nasze ciało, wtedy powinniśmy się zdecydować na leczenie doustne, takimi preparatami jak: metotreksat, cyklosporyna, acytretyna czy apremilast. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na leczenie światłem ultrafioletowy, laserem ekscymerowym, czy kupno grzebienia UVB.  

Jakie szampony na łuszczycę skóry głowy?

  Leczenie łuszczycy od zewnątrz jest także bardzo ważne, dlatego powinniśmy być ostrożni przy wyborze odpowiedniego preparatu. Do leczenia łuszczycy skóry głowy, szczególnie polecane są produkty zawierające m.in. selen, smołę węglową czy kwas salicylowy. Popularne stało się także używanie specjalistycznych mydeł, przeznaczonych nie tylko do oczyszczania skalpu ale także całego ciała.

Szampon powinien być używany zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas mycia delikatnie pocieraj skórę palcami, w żadnym przypadku nie rób tego paznokciami. Po umyciu włosów. dokładnie je wysusz, używając do tego celu suszarki z chłodnym nawiewem. Staraj się unikać korzystania z lokówki i prostownicy. elektryczne potrzeby na włosy Raz w tygodniu zaleca się olejowanie skóry głowy, co pomoże jej się zregenerować i złagodzi uczucie świądu.

Czy łuszczyca powoduje wypadanie włosów?

   Często osoby dotknięte łuszczycą skalpu, obawiają się że może ona spowodować utratę włosów. Nie należy się jednak martwić, ponieważ choroba ta nie prowadzi bezpośrednio do ich wypadania. Jedynie w przypadku bardzo ciężkich zmian łuszczycowych może pojawić się problem, kiedy zauważymy, że tracimy większą niż normalnie ilość włosów, ale po złagodzeniu objawów łuszczycy, wszystko powróci do normalnego porządku.

Objawy łuszczycy na głowie

   Początkowo łuszczyca objawia się w postaci małych guzków, które z czasem łącząc się, zajmują całą powierzchnię skóry głowy. W większości przypadków, łuszczyca w swoim pierwszym stadium jest mylona z łupieżem. O wiele prościej ją zdiagnozować, kiedy osoba ma też ogniska zapalne na innych obszarach ciała.

Ponadto kiedy zmagamy się z tą chorobą, możemy zaobserwować uciążliwe pieczenie, stan zapalny a nawet krwawienie. Również wtedy pogarsza się kondycja włosów, lub zmienia się ich struktura. Dlatego jeżeli zaobserwujemy, którykolwiek z tych symptomów musimy być bardzo uważni, ponieważ zazwyczaj nie występują one w tym samym czasie, a ponadto samoistnie znikają, by powrócić po kilku tygodniach lub miesiącach. Przyczyny łuszczycy

O ile nie występuje fuzja, poszczególne zmiany są dyskretne. Czasami jednak ogniska zapalne mogą się rozprzestrzeniać na inne części ciała, takie jak: uszy, czoło, szyję, kark czy górną część gardła.

  Najcięższym przypadkiem jest łuszczyca łojotokowa,ponieważ jest ona odporna na leczenie lekami, a dodatkowo bardzo szybko się rozprzestrzenia.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski