Łuszczyca na powiekach

Łuszczyca na powiekach - przyczyny, objawy i leczenie


Łuszczyca, która objawia się na twarzy, a w szczególności na powiekach może być naprawdę uciążliwa i irytująca. Czy znasz to uczucie swędzenia, które towarzyszy Ci przez cały czas? A może przez pojawiające się zmiany skórne, Twoja pewność siebie wyraźnie spadła?


Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś, ponieważ poniżej przedstawiamy Ci najczęstsze przyczyny występowania łuszczycy w okolicach oczu, a także skuteczne metody łagodzenia jej dolegliwości.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem na jej powierzchni, nieregularnych, czerwonych i swędzących obszarów, które są pokryte łuskami. Oprócz okolicy oczu, łuszczyca może zaatakować też inne obszary naszego ciała, w tym: ręce, twarz, łokcie, kolana, a nawet paznokcie.

Objawy łuszczycy na powiekach

Co prawda łuszczyca która występuje w okolicach oczu, może pojawić się u każdego z nas, ale badania wykazują, że częściej na tę chorobę cierpią mężczyźni niż kobiety, zwłaszcza w przedziale wiekowym od 50 do 69 lat.

Jak rozpoznać łuszczycę, która występuje na powiekach?
 • Mruganie wywołuje irytację i ból, a zamykanie powiek, dotkniętych schorzeniem może podrażnić gałkę oczną. Przez co możemy mieć problemy z widzeniem.
 • Łuszczyca powiek może objawiać się także występowaniem łusek na linii rzęs. Dlatego w kącikach oczu może pojawić się stan zapalny, zaczerwienienie i zgrubienie, z pękającą skórą.
 • Sama łuszczyca powiek występuje dość rzadko, natomiast może pojawić się jako powikłanie innych chorób.
Należy zachować szczególną ostrożność w czasie leczenia łuszczycy powiek silnymi lekami, zawierającymi sterydy, ponieważ możemy doprowadzić do pojawienia się jaskry lub zaćmy!

Jak leczyć łuszczycę na powiekach?

Co prawda wiemy, że łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, ale jesteśmy w stanie złagodzić a nawet całkowicie wyeliminować jej objawy. Obecnie wyróżniamy 3 różne, a zarazem skuteczne metody leczenia dolegliwości związanych z łuszczycą, występującą w okolicy oczu, które przedstawiamy Ci poniżej.
 • Miejscowe leczenie - do punktowego leczenia warto włączyć naturalne i łagodne maści i kosmetyki, które jeszcze bardziej nie podrażnią delikatnej skóry wokół oczu. Ze swej strony rekomendujemy unikalne kosmetyki Psorioderm, które łagodzą swędzenie i łuszczenie się skóry, oraz skutecznie regenerują suchy naskórek.
 • Długotrwała kuracja - jeżeli chodzi o systematyczne leczenie to należy być w tej kwestii regularnym i sumiennym. Warto pamiętać, aby włączyć do swojej diety odpowiednie witaminy, które pomogą nam zachować zdrowie i dobrą kondycję psychiczną i fizyczną, a także złagodzą objawy łuszczycy. Do tego celu polecamy kompleksowy zestaw witamin na łuszczycę i egzemę Vitasoft.
 • Fototerapia - również promieniowanie ultrafioletowe B wykorzystuje się w leczeniu łuszczycy, jednak należy być ostrożnymi, ponieważ nadmiar promieniowania może zaostrzyć objawy tej choroby. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Przeciwdziałanie łuszczycy

Oprócz leczenia łuszczycy ważne jest też jej zapobieganie, by nie pogorszyć zmian, które występują na powiekach. Poniżej przedstawiamy Ci praktyczne wskazówki, które warto wprowadzić do swojego życia, by raz na zawsze zapomnieć o problemie z łuszczycą.
 • Jeżeli wykonujemy makijaż, powinniśmy używać wyłącznie naturalnych kosmetyków, które nie zawierają żadnych substancji chemicznych.
 • W przypadku łuszczycy bardzo ważną kwestią jest utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała. Ponadto należy wprowadzić do swojej diety produkty, zawierające wysoką zawartość witaminy A i D.
 • Również osoby, które nie zmagają się z nadwaga powinny wprowadzić parę zmian do swojej diety. Powszechnie wiadomo, że produkty pochodzenia zwierzęcego i pszenica, mogą zaostrzać objawy łuszczycy, a szczególnie w tak wrażliwym miejscu jakim są powieki.
 • Kiedy zmagamy się z różnymi chorobami skóry, ważne jest używanie odpowiednich produktów do higieny. Matka Natura oferuje nam mnóstwo składników mineralnych, polecanych do pielęgnacji wrażliwej skóry, które łagodzą stan zapalny. Z takich składników zostały stworzone nasze wyjątkowe mydła do pielęgnacji wrażliwego ciała: mydło dziegciowe na łuszczycę i egzemę i mydło na łuszczycę i egzemę z błotem z Morza Martwego.

Czynniki, zaostrzające objawy łuszczycy

Wiemy, że łuszczycę w głównej mierze powoduje nieprawidłowe działanie układu immunologicznego. Natomiast istnieje również szereg czynników, które mogą wyzwolić tę chorobę. Poniżej przedstawiamy Ci listę najczęstszych przyczyn, które powodują zaostrzenie zmian skórnych, a które należy wyeliminować ze swojego życia.
 • Niektórzy uważają, że objawy łuszczycy może pogorszyć grzybica.
 • Ponadto powinniśmy starać się, unikać silnego stresu.
 • Zaostrzenie dolegliwości związanych z łuszczycą na powiekach, może  powodować również dym tytoniowy.
 • Co więcej nawet niektóre lekarstwa są zaliczane do bodźców, które wyzwalają tę chorobę.
Łuszczyca na powiekach jest nie tylko irytująca i bolesna, ale może utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego warto podjąć leczenie tak szybko jak to możliwe. Kiedy zmagasz się z tą chorobą, przede wszystkim musisz dowiedzieć się co powoduje zaostrzenie jej objawów, oraz jak je leczyć.  

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski