Łuszczyca we włosach

Łuszczyca we włosach

      Łuszczyca może wpływać na dowolną część ciała, nawet na skórę głowy. Skóra głowy -obszar skóry głowy jest jednym z najczęstszych miejsc występowania łuszczycy. Łuszczyca skóry głowy może być częścią łuszczycy całego ciała lub obejmować tylko jedno miejsce - skórę głowy. Nie ma wątpliwości, że łuszczyca skóry głowy jest bardzo stresująca.  

Przyczyny łuszczycy skóry głowy

  Łuszczyca włosów, podobnie jak wszystkie inne rodzaje łuszczycy, jest związana z defektami genetycznymi, które wpływają na pewne części układu odpornościowego. Główna przyczyna łuszczycy na głowie nie jest jasno określona. Nie ma wątpliwości, że czynniki ryzyka wpływają na szerzenie się łuszczycy we włosach. Mogą powodować łuszczycę u osób predysponowanych genetycznie. Jednak same czynniki wyzwalające nie powodują zaostrzenia choroby. Przyczyny łuszcycy we włosach

Leczenie łuszczycy we włosach

  Bardzo ważna jest konsultacja z dermatologiem. Różnica między łuszczycą a łojotokowym zapaleniem skóry nie jest jasna, a obie choroby mogą występować razem. Chociaż ta choroba nie jest uleczalna, istnieją leki, które pomagają w leczeniu i zyskają nad nią kontrolę. Łuszczyca we włosach jest trudna do wyleczenia, ponieważ skóra głowy jest pokryta włosami. Szczególnie długie włosy zapobiegają przenikaniu skutecznych leków.

Jeśli skóra głowy jest częścią ciężkiej łuszczycy, która jest uważana za zbyt obszerną, aby leczyć się miejscowymi lekami, lek można podawać doustnie lub przez wstrzyknięcie. Wszystkie te leki stanowią większe ryzyko w porównaniu z lekami miejscowymi.

Obejmują one leki doustne, takie jak metotreksat, cyklosporyna, acytretyna, apremilast i niektóre tak zwane leki biologiczne, które są podawane dożylnie lub przez wstrzyknięcie w głębsze warstwy skóry. Inne opcje obejmują światło ultrafioletowe, laser ekscymerowy lub grzebień UVB, który leczy skórę głowy.  

Jakie szampony na łuszczycę skóry głowy?

  Usuwanie łuszczycy w sposób nie-traumatyczny jest bardzo ważne. Idealnym wyborem jest użycie szamponu zawierającego smołę, selen lub kwas salicylowy. Łuszczycowy szampon na głowie odgrywa ważną rolę w dermatoskopii, ponieważ jest jedną z najskuteczniejszych metod niszczenia łuszczycy we włosach. Powszechne jest również stosowanie mydła do mycia włosów i skóry głowy zawierających składniki aktywne.

Szampon powinien być używany zgodnie z zaleceniami. Podczas mycia włosów delikatnie pocieraj skórę palcami, w żadnym przypadku nie paznokciami. Skórę dokładnie osusz. Użyj suszarki do włosów, a jej odległość od skóry powinna wynosić co najmniej 30 cm. Unikaj papilotów, prostownicy i lokówki. elektryczne potrzeby na włosy Należy pamiętać, że łuszczyca włosów nie jest spowodowana przede wszystkim suchą skórą, ale nadmierną produkcją górnej warstwy skóry. Dlatego zaleca się na noc, olejowy okład na skórę.  

Czy łuszczyca powoduje wypadanie włosów?

  Często bardzo bolesny łuszczycowy ból głowy, na szczęście, nie prowadzi bezpośrednio do utraty włosów. Szczególnie ciężka łuszczyca w okolicy głowy może powodować czasową utratę włosów. Po złagodzeniu objawów i uzyskaniu kontroli nad łuszczycą, włosy znów będą rosnąć.  

Objawy łuszczycy na głowie

  Łuszczyca zaczyna pojawiać się jako małe guzki, które rozciąga się na skórze. Stopniowo te guzy się łączą, aby utworzyć większą powierzchnię skóry. Początkowo zachowują się jak łupież. Łuszczyca włosów jest słabo diagnozowana w odniesieniu do włosów. Jeśli łuszczyca jest już obecna w niektórych częściach ciała, o wiele łatwiej jest zdiagnozować chorobę.

Łuszczyca objawia się także stanem zapalnym lub pieczeniem, zwiększoną utratą włosów, krwawieniem. Całkowita zmiana włosów jest również powszechna w płaszczyźnie zmiany struktury lub łamania włosów. Objawy te mogą nie być obecne w tym samym czasie i są zwykle przerywane.Przyczyny łuszczycy

O ile nie występuje fuzja, poszczególne zmiany są dyskretne. Łuszczyca włosa może występować w jednym lub wielu miejscach, a stan ten może rozprzestrzenić się na inne części. Zmiany łuszczycowe skóry również osiągają widoczne obszary wokół obwodu twarzy lub górnej części gardła. Zwłaszcza od skóry głowy do obszarów innych niż tył szyi, czoła lub uszu.

  Łuszczyca łojotokowa (sebophoria), która rozprzestrzenia się przez rumieniowe płytki z tłustymi łuskami (skóra głowy, fałdy w okolicy nosa, obszar ust) jest szczególnym problemem zdrowotnym. Sebophoria to zmiana w łojotokowym zapaleniu skóry, które ma tło genetyczne łuszczycy. Leczenie jest skomplikowane, ponieważ jest stosunkowo odporne na leki  

 

« wróć do bloga

Blog

Łuszczyca na powiekach

Poznajcie 3 wyjątkowe składniki w linii Psorioderm

Mocznik - lekarstwo dla suchej i wrażliwej skóry

Jak oczyszczać delikatną skórę wrażliwej cery?