Wypadanie włosów - przyczyny i leczenie

Wypadanie włosów - przyczyny i leczenie

Martwi Cię wypadanie włosów? A może znajdujesz ich coraz więcej na pościeli, ubraniach i podłodze? Nie wiesz co odpowiada za ten stan rzeczy i jak sobie z nim poradzić? To dobrze trafiłeś, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie listę najczęstszych przyczyn, które powodują wypadanie włosów, ale także sposoby ich leczenia.

Dlaczego moje włosy wypadają?

Aby leczyć wypadanie włosów, najpierw musisz poznać dokładne przyczyny, które powodują ich utratę. Dopiero wtedy będziesz mógł się cieszyć gęstą czupryną, która doda Ci pewności siebie.

Powszechnie wiadomo, że z problemem wypadania włosów częściej zmagają się mężczyźni, jednak i wśród kobiet ten problem jest powszechny. Poniżej przedstawiamy Ci najczęstsze czynniki, które powodują wypadanie włosów:  
 • Geny - jedną z głównych przyczyn wypadania włosów mogą być uwarunkowania genetyczne. Dlatego przypomnij sobie, czy ktoś w Twojej rodzinie nie zmagał się już wcześniej z tym problemem.
 • Choroba - ponadto nasze włosy mogą zacząć wypadać, kiedy nasz organizm walczy ze stanem zapalnym. Do najczęstszych chorób, które powodują utratę włosów zaliczamy:  niedoczynność lub nadczynność tarczycy, oraz inne dolegliwości związane z zaburzeniem funkcjonowania układu hormonalnego.
 • Hormony - zmiany poziomu hormonów, również przyczyniają się do utraty włosów. Dlatego też większość kobiet, po urodzenia dziecka zmaga się z problemem wypadania włosów. Jednak, jeżeli i Ciebie dotyczy ten problem, nie powinnaś się martwić, ponieważ sytuacja unormuje się w przeciągu kilku miesięcy, kiedy poziom hormonów się ustabilizuje.
 • Stres - kolejną przyczyną utraty włosów jest stres lub stany lękowe. Zazwyczaj po przeżyciu traumatycznego wydarzenia możemy zacząć tracić włosy w nadmiernych ilościach, a nawet całkowicie wyłysieć. Co ciekawe włosy mogą wypaść nawet po 6 miesiącach, od przeżycia wspomnianego epizodu.  
 • Nieodpowiednia dieta - uboga dieta jest także ważnym czynnikiem, powodującym utratę włosów. Dlatego też ludzie, którzy zmagają się z anoreksją, w pierwszej kolejności tracą włosy, ponieważ ich organizm nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych.
 • Nadmiar witaminy A - nie tylko niedobór składników odżywczych może przyczynić się do utraty włosów, ale w niektórych przypadkach, także ich nadmiar. Tak jest w przypadku witaminy A, dlatego nie powinniśmy przekraczać dziennej zalecanej dawki spożycia, która wynosi 500 µg, ponieważ może się to dla nas źle skończyć.
 • Drastyczna utrata wagi - choć może wydać Ci się to dziwne, to zbyt radykalne i szybkie zrzucenie masy ciała, może być przyczyną wypadania włosów. Dzieje się tak dlatego, że wraz z kilogramami tracimy wszystkie niezbędne mikroelementy i substancje odżywcze, których nie dostarczamy potem organizmowi w pożywieniu.  Dlatego w tym wypadku zalecane jest zrównoważone odchudzanie.
 • Chemioterapia - jeżeli zmagamy się z nowotworem, a jedyną alternatywą leczenia pozostaje chemioterapia, musimy być przygotowani na to, że wkrótce po jej rozpoczęciu wypadną nam wszystkie włosy. Jest to spowodowane tym, że chemioterapia oddziaływuje nie tylko na komórki rakowe, ale także na zdrowe.
 • Stylizacja włosów - nie tylko używanie produktów do stylizacji włosów, takich jak prostownica czy lokówka, może spowodować ich wypadanie, ale również bardzo ciasne upięcia. W tej kwestii szczególną rolę odgrywają warkoczyki, które nadwyrężają cebulki włosów, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadania włosów.

Jak znaleźć rozwiązanie tej sytuacji?

Jeżeli zmagamy się z problemem wypadania włosów, w pierwszej kolejności powinniśmy, wyeliminować czynniki, które mogą powodować lub zaostrzać występowanie tego problemu. Kolejną, ważna kwestią jest utrzymywanie odpowiedniej diety, bogatej we wszystkie, niezbędne składniki odżywcze. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym raz na zawsze zapomnisz o problemie wypadających włosów:
 • W pierwszej kolejności powinniśmy zrezygnować ze stylizacji na gorąco, ponieważ uszkadza ona keratynę, z której zbudowane są włosy. W rezultacie mogą one stać się suche i zniszczone, a to już pierwszy krok na drodze do ich utraty.
 • Powinieneś także zrezygnować z farbowania, szczególnie na bardzo jasne kolory. Ponieważ polega ono na tym, że w trakcie zabiegu, bardzo silne środki zawarte w farbie, otwierają łuskę włosa wypłukując z niej naturalny pigment. Przez to włosy zaczynają się kruszyć i łamać, dlatego mamy wrażenie, że wypada ich coraz więcej.
 • Kolejną istotną kwestią jest używanie odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych do osłabionych i wypadających włosów. Wybierając odpowiednie produkty jesteśmy w stanie zapewnić swojej skórze głowy i włosom, wszystkiego czego potrzebują, aby odzyskać dawną witalność i blask. W tym celu szczególnie polecamy zestaw składajacy się z szamponu i toniku do włosów marki Neoplant.
Decydując się na walkę z wypadaniem włosów, przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ unormowanie tej sytuacji, może zająć nawet kilka miesięcy. Nie powinieneś się jednak poddawać, ponieważ rezultaty jakie osiągniesz, zdecydowanie Ci to wynagrodzą.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski