Łysienie androgenowe

Wszystko co musisz wiedzieć o łysieniu androgenowym

Zauważyłeś ostatnio, że zaczęło wypadać Ci coraz więcej włosów? Myślisz, że to wina stresu lub zmiany pór roku? Upewnij się jednak, że to nie łysienie androgenowe, które ma dużo poważniejsze skutki niż zwykłe wypadanie włosów, ale zacznijmy od początku…

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest to wypadanie włosów, spowodowane przez wysoki poziom testosteronu. 5α-Dihydrotestosteron (DHT) jest to aktywna forma testosteronu, wytwarzana w nadnerczach, mieszkach włosowych, jądrach i prostacie. Jest ona odpowiedzialna za poziom libido, wzrost włosów, a także agresję.

Czy łysienie androgenowe dotyczy tylko mężczyzn?

Łysienie androgenowe chociaż jest powodowane przez wysoki poziom testosteronu, nie jest tylko męską przypadłością. Ponieważ na łysienie androgenowe mogą cierpieć także kobiety.

Przebieg łysienia androgenowego

DTH oddziaływuje negatywnie na mieszki włosowe blokując ich wzrost, przez co włosy stają się coraz słabsze i cieńsze. Pierwszą oznaką, świadczącą o tym, że w przyszłości możemy cierpieć na łysienie androgenowe jest cofanie się linii włosów. W kolejnej fazie przerzedza się także korona głowy.

Diagnostyka łysienia androgenowego

Jeżeli podejrzewamy, że problem łysienia androgenowego może nas dotyczyć powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do trychologa, który potwierdzi lub wykluczy występowanie u nas tej choroby. Diagnostyka łysienia androgenowego powinna obejmować szereg badań do których zaliczamy badania obrazowe, ogólne, hormonalne i na tarczycę. Szczegółowy wykaz badań zaleci Ci twój lekarz prowadzący.

Metody leczenia łysienia androgenowego

Kiedy lekarz potwierdzi u Ciebie występowanie łysienia androgenowego przepisze Ci leki, które zatrzymają rozwój tej choroby. Do najskuteczniejszych metod leczenia łysienia androgenowego zaliczamy:
  • Leczenie miejscowe - jednym z najbardziej powszechnych środków wykorzystywanych miejscowo do leczenia łysienia androgenowego jest Minoksydyl, który pobudza porost włosów i hamuje degeneracje mieszka włosowego.
  • Leczenie ogólne - leczenie ogólne łysienia androgenowego polega na zastosowaniu leku o nazwie Finasteryd, który hamuje wytwarzanie DTH, co jednak prowadzi do zmniejszenia gruczołu krokowego.
  • Przeszczep włosów - tak naprawdę przeszczep włosów przy łysieniu androgenowym jest ostatecznością i stosuje się go wtedy, kiedy zawiodą inne metody leczenia. Do tego celu wybiera się miejsca na ciele, które nie ulegają łysieniu i pobiera się stamtąd włosy, które następnie przeszczepia się na skórę głowy.

Domowe sposoby na walkę z łysieniem androgenowym

Bardzo pomocne w leczeniu skutków łysienia androgenowego są niektóre domowe sposoby, które wzmacniają cebulki włosowe. Do najpopularniejszych, domowych metod leczenia łysienia androgenowego należą:
  • Wcierki - są to płynne odżywki, które zawierają specjalnie wyselekcjonowane składniki przeznaczone do walki z wypadaniem włosów. Aplikuje się je bezpośrednio na skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż, dzięki czemu poprawiamy ukrwienie skalpu i pobudzamy wzrost nowych włosów. Najlepiej używać wcierek, które w swoim składzie zawierają:
    • Kozieradkę - zawiera wysoką zawartość cynku oraz miedzi, a także szereg witamin m.in. witaminę B6, A i C, dzięki czemu jest skuteczna w leczeniu łysienia androgenowego.
    • Czarną rzepę - oprócz tego, że działa bakteriobójczo ma niezwykle korzystny wpływ na włosy, które wzmacnia i odżywia, a także zapobiega ich wypadaniu. Te właściwości rzepy spowodowały, że znalazła ona powszechne zastosowanie w leczeniu łysienia androgenowego.
    • Babkę lancetowatą -  ma działanie ściągające, przez co idealnie sprawdza się w przypadku problemów z łojotokiem i wypadaniem włosów, spowodowanym przez łysienie androgenowe. Wysoką zawartość ekstraktu z babki lancetowatej znajdziecie w naszym toniku do włosów Neoplant.

Zapobieganie występowania łysienia androgenowego

Niestety do tej pory medycyna nie jest w stanie znaleźć skutecznego rozwiązania, które zapobiegłoby występowaniu łysienia androgenowego.

Przyczyny wypadania włosów nigdy nie są jednakowe. Czasami za utratę włosów odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, zła dieta, niektóre lekarstwa czy przebyte choroby. Niekiedy jednak przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, które chociaż w większości przypadków dotyczy mężczyzn, może także spotkać kobiety. Za łysienie androgenowe jest odpowiedzialny wysoki poziom testosteronu, dlatego nigdy nie powinniśmy zwlekać z podjęciem leczenia, ponieważ może on świadczyć o poważnych chorobach zdrowotnych takich jak przerost nadnerczy, a u kobiet może wskazywać na zespół policystycznych jajników.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski