WPŁYW CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH NA CHOROBY SKÓRY

Co wywołuje problemy skóry? Cz. II

Czy wiesz jakie czynniki zewnętrzne wpływają na stan Twojej skóry? Jeśli jesteś ich świadomy, możesz skutecznie chronić swoją skórę i w ten sposób zapobiec ewentualnym problemom. Przygotowaliśmy listę najczęstszych czynników zewnętrznych, które negatywnie wpływają na skórę, a przy tym sprzyjają rozwojowi dolegliwości skórnych.

8 czynników, które mają znaczący wpływ na pogorszenie stanu Twojej cery:

SZKODLIWE CZYNNIKI CYWILIZACYJNE

Środowisko zewnętrzne w sposób naturalny wpływa na nas, wraz z wszystkimi pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami. Począwszy od czasów rewolucji przemysłowej regularnie wzrasta produkcja chemikaliów. Z powodu podwyższenia temperatury Ziemi i wzrastającej koncentracji dwutlenku węgla, nasila się efekt cieplarniany. Dodatkowo zmniejsza się warstwa ozonowa. Jest to tylko ułamek negatywnych czynników, które wydają się nam odległe, a przy tym dotyczą każdego z nas. Ponieważ powodują one nie tylko zmiany skórne, ale są również przyczyną poważnych chorób.

NAJBLIŻSZE OTOCZENIE

Również w naszym domu możemy stworzyć niesprzyjające warunki, ponieważ na nasz mikroklimat składa się wiele czynników, takich jak: wysokość temperatury, jej wahania czy wilgoć. W absolutnie ekstremalnych warunkach, wspomniane czynniki mogą mieć szkodliwe działanie. Zły mikroklimat współtworzy też niskiej jakości powietrze i kurz domowy. Wszystko to jest w stanie wywołać problemy skórne lub alergie.

BODŹCE KLIMATYCZNE

Również klimat może negatywnie oddziaływać na skórę i spowodować pojawienie się problemów skórnych. Poniżej przedstawiamy 3 najczęstsze problemy, które powstają pod wpływem oddziaływania bodźców klimatycznych:
  • Ekspozycja na zimno może wywołać naprawdę uciążliwe problemy skórne. Niska temperatura obniża pracę gruczołów łojowych, przez co skóra jest wysuszona i łatwiej pęka. Długotrwałe przebywanie w niskiej temperaturze może spowodować odmrożenia.
  • Wysoka temperatura, w szczególności negatywnie wpływa na cerę suchą i wrażliwą. Aczkolwiek i cera tłusta jest zagrożona. Pod wpływem wysokiej temperatury naskórek bardzo szybko się wysusza, przez co gruczoły łojowe pracują ze zwiększoną intensywnością,  zaostrzając w ten sposób zmiany trądzikowe.
  • Nadmierna ekspozycja na słońce może być przyczyną wielu problemów skórnych, począwszy od lekkich zaczerwień, przez oparzenia, a skończywszy na nowotworach skóry.

NIEZDROWE ODŻYWIANIE

Powtarzana do znudzenia, ale niezmiernie ważna kwestia: DIETA. Niezdrowy sposób odżywiania bywa bardzo często źródłem problemów skórnych. Przede wszystkim spożywanie tłustych, wysokokalorycznych dań, słodyczy, produktów z długim terminem ważności lub dań gotowych bardzo negatywnie wpływa nie tylko na skórę, ale także na cały organizm.

UZALEŻNIENIE OD UŻYWEK

Psychiczne i fizyczne uzależnienie od papierosów, alkoholu lub czarnej kawy określamy specjalistycznym terminem ,,toksykomanii”. Wpływ wspomnianych substancji jest wyjątkowo szkodliwy i może pociągnąć za sobą takie problemy skórne jak: trądzik, wysypkę, suchość czy wrażliwość skóry. Tak samo uzależnienie od leków i narkotyków ma negatywny wpływ na kondycję naszej skóry. Często wtedy pojawiają się plamy, siniaki lub wysypka.

NADMIAR PRACY I ZŁE EMOCJE

Przepracowanie, stres i frustracja pozostawiają długotrwały ślad w naszym organizmie. Negatywny stan emocjonalny w naturalny sposób może zaszkodzić skórze. Największe zagrożenie dla naszego organizmu stanowią jednak choroby, które pojawiają się pod wpływem silnych, negatywnych emocji.

ZBYT SILNE OCZYSZCZANIE TWARZY

Oprócz płaszcza lipidowego, skóra w celu ochrony swojej powierzchni, wytwarza naturalne sebum. Kiedy używamy zbyt silnych kosmetyków do oczyszczania naszej cery, powodujemy pozbawienie jej tej ochronnej powłoki. Co w rezultacie prowadzi do podrażnienia i wysuszenia naskórka.

BRAK AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Siedzący tryb życia w znacznym stopniu może przyczynić się do zwiększenia ryzyka cukrzycy. Ponadto brak wystarczającej ilości ruchu bardzo osłabia mięśnie, a nawet jak twierdzą naukowcy, może być przyczyną depresji.

 

« wróć do bloga

Blog

Właściwości i zastosowanie oleju kokosowego

Nagietek lekarski