Zewnętrzne bodźce powodem chorób skóry

Co wywołuje problemy skóry? II

Czy wiesz jakie czynniki zewnętrzne wpływają na stan twojej skóry? Jeśli jesteś ich świadomy, możesz chronić swoją skórę i zapobiec możliwym problemom. Przygotowaliśmy listę najczęstszych czynników zewnętrznych, które negatywnie wpływają na skórę a przy tym sprzyjają rozwojowi dolegliwości skórnych.

Problemy skórne: czynniki zewnętrzne oddziałujące na stan skóry

Na choroby i problemy skórne wpływają niesprzyjające bodźce zewnętrzne, które możemy zminimalizować. Nie należy ich bagatelizować, gdyż zawsze lepiej zapobiegać problemom skóry niż je leczyć.

Szkodliwe czynniki cywilizacyjne

Środowisko zewnętrzne w sposób naturalny wpływa na nas wraz z wszystkimi pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami. Począwszy od rewolucji przemysłowej regularnie wrasta produkcja chemikaliów. Nasila się efekt cieplarniany a to z powodu szybkiego zużycia tlenu i wzrastającej koncentracji dwutlenku węgla. Zmniejsza się warstwa ozonowa, rośnie produkcja energii jądrowej, z którą wiąże się problem odpadów promieniotwórczych. Jest to tylko ułamek negatywnych czynników, które wydają się nam odległe a przy tym dotyczą każdego z nas. Wywołują nie tylko choroby skórne, ale są również przyczyną poważnych chorób ludzkiego organizmu.

Najbliższe otoczenie

Niesprzyjające otoczenie możemy stworzyć sami w swoim domu. Na nasz mikroklimat składa się wysokość temperatury i jej wahania oraz wilgoć w gospodarstwie domowym. W absolutnie ekstremalnych warunkach wspomniane czynniki mogą mieć szkodliwe działanie. Zły mikroklimat współtworzy też niskiej jakości powietrze i kurz domowy. Wszystko to jest w stanie wywołać problemy skórne lub alergie.

Bodźce klimatyczne

Klimat może również oddziaływać na skórę i pojawienie się problemów skórnych. Przedstawiamy kratko trzy najczęstsze wpływy klimatyczne, które powszechnie na nas oddziałują:
  • Ekspozycja na chłód może wywołać naprawdę uciążliwe problemy skórne. Niska temperatura obniża pracę gruczołów łojowych, dlatego skóra jest wysuszona i łatwiej pęka, może powodować odmrożenia..
  • Ekspozycja na wysoką temperaturę negatywnie wpływa w szczególności na cerę suchą i wrażliwą.Cera tłusta wysusza się, gruczoły łojowe pracują ze zwiększoną intensywnością,  zaostrzają się zmiany trądzikowe.
  • Siła promieni słonecznych i promieniowania ultrafioletowego UVA, UVB, UVC zależy od denného času (wysokości słońca nad horyzontem), pogody (jasne lub pochmurne), odrazu svetla (poziom wody, śnieg) czystości atmosfery (kurz i smog), wysokości nad poziomem morza i ozonu. Intensywne letnie słońce może wywołać wiele dolegliwości skórnych takich jak poparzenia, nadmierna wrażliwość ewentualne zaczerwieniania. Choć słońce ma działanie dobroczynne dla naszego organizmu, nie należy przesadzać. Pielęgnacja skóry w lecie jest niezwykle ważna.

Zdrowe odżywianie

Powtarzana do znudzenia, ale niezmiernie ważna kwestia: DIETA. Niezdrowy sposób odżywiania bywa nierzadko źródłem problemów skórnych i chorób skóry. Przede wszystkim spożywanie tłustych, wysokokalorycznych dań, słodyczy, produktów z długim terminem ważności lub dań gotowych. Skórę natomiast doskonale odżywisz dzięki witaminom. Bardzo pozytywne działanie na cerę mają na przykład selen oraz witaminy E i C. Wysoką skuteczność mają również zioła - rzepik i mniszek lekarski, które działają leczniczo i przyspieszają gojenie.

Uzależnienie od trucizn

Psychiczny i fizyczne uzależnienie od papierosów, alkoholu lub czarnej kawy specjalistycznie określamy jako toksykomanię. Wpływ wspomnianych substancji jest wyjątkowo szkodliwy i może pociągnąć za sobą dokuczliwe problemy skórne, w szczególności trądzik, wysypki, suchość i wrażliwość skóry. Tak samo uzależnienie od leków i narkotyków odzwierciedla się negatywnie na kondycji naszej skóry. Często pojawiają się plamy, siniaki lub wysypka.

Praca i odpoczynek

Przepracowanie, stres i frustracja zostawiają na nas długotrwały ślad. Negatywny stan emocjonalny w naturalny sposób może zaszkodzić skórze. Największe zagrożenie stanowią choroby skóry, które pojawiają się pod wpływem negatywnych emocji, które jako takie zalicza są do psychosomatycznych przyczyn występowania chorób skóry. Na stan cery zbawiennie działa sen. Należy mieć na względzie jakość i ilość snu. Optymalna długość to 7 - 8 godzin.

Higiena osobista

Skóra prócz płaszcza lipidowego w celu ochrony swojej powierzchni stosuje naturalny mechanizm samoczyszczenia. Polega on na ciągłym usuwaniu najwyższej warstwy rogowej w procesie łuszczenia się. Skóra pozbywa się w ten sposób wszystkich nieczystości. Jakakolwiek nieczystości skóry czy cery wpływają na jej zdrowie i piękno. Najpowszechniejsze środki służące do utrzymania skóry w czystości to woda i preparaty kosmetyczne.

Sport i aktywność fizyczna

Nieoceniony wpływ na prawidłowy rozwój, utrzymanie dobrej kondycji i szczupłej sylwetki ma aktywność fizyczna a zwłaszcza sporty wytrzymałościowe. W przeszłości samo zdobycie pożywienia wymagało wysiłku fizycznego a ludzie musieli polować. U zarania dziejów aktywność fizyczna przybrała również postać rywalizacji. Porównywanie sił i wytrzymałości dało początek olimpiadzie. Dzięki wysiłkowi nasz organizm pozbywa się szkodliwych i toksycznych substancji, które mogą wywoływać uciążliwe choroby skóry.

 

« wróć do bloga

Blog

Łuszczyca na powiekach

Poznajcie 3 wyjątkowe składniki w linii Psorioderm

Mocznik - lekarstwo dla suchej i wrażliwej skóry

Jak oczyszczać delikatną skórę wrażliwej cery?